Facebook Google+ Twitter

Zbigniew Chlebowski o emeryturach pomostowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-15 16:57

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że decyzja prezydenta w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych jest ważnym sprawdzianem dla Lecha Kaczyńskiego i opozycji. Na godzinę 18 zapowiedziano konferencję prasową prezydenta na temat emerytur pomostowych. Lech Kaczyński prawdopodobnie ogłosi na niej swoją decyzję w sprawie ustawy o pomostówkach.

Podczas konferencji prasowej Zbigniew Chlebowski podkreślił, że Lech Kaczyński musi uwzględnić nie tylko stanowisko związkowców, ale także kwestie społeczne i ekonomiczne. Dlatego w imieniu koalicji zaapelował do prezydenta o podpisanie ustawy o świadczeniach pomostowych. Szef klubu PO powiedział, że w przypadku zastrzeżeń wobec zgodności ustawy z konstytucją, prezydent powinien ją podpisać w całości i skierować konkretne artykuły do Trybunału Konstytucyjnego.

Według polityka Platformy wprowadzenie w życie ustawy o pomostówkach jest szczególnie ważne w obliczu kryzysu gospodarczego. Chlebowski podkreślił, że nie wcześniejsze emerytury dla młodych pracowników, a jak najdłuższa aktywność przyczynia do rozwoju polskiej gospodarki. Poseł PO przypomniał, że Polacy należą do najmniej aktywnych zawodowo narodowości w Europie.

W przypadku zawetowania ustawy przez prezydenta, koalicja liczy na wsparcie klubu Lewicy. Zbigniew Chlebowski przypomniał, że wynegocjowano - w porozumieniu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego - specjalny projekt świadczeń dla pracowników oświaty. Dodał, że Platforma Obywatelska ma nadzieję na spełnienie obietnic danych przez Klub Lewicy.

Ustawa o pomostówkach ogranicza liczbę uprawnionych do wcześniejszego kończenia aktywności zawodowej z ponad miliona do około 260 tysięcy osób. Przedstawiciele związków zawodowych maja nadzieję, że prezydent ustawę zawetuje. Twierdzą, że jest w niej bardzo wiele błędów. Ich zdaniem kryteria medyczne przy ustalaniu szkodliwych prac nie były brane pod uwagę rzetelnie i uczciwie. Poza tym, zdaniem związkowców, wygaszanie świadczeń jest niezgodne z konstytucją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.