Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5236 miejsce

Zbigniew Gryglas: PiS otwiera wiele pól konfliktów!

Zadaliśmy kilka pytań posłowi na Sejm RP - Zbigniewowi Gryglasowi, związanemu z partią Nowoczesna. Co nam odpowiedział na temat bieżącej sytuacji w Państwie? Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem.

 / Fot. klub.nowoczesna.orgPatryk Stępień: Wolny Sejm, Wolne Media, Wolni Polacy - takie hasło od jakiegoś czasu krąży w sieci. Ustawa ws. mediów ogranicza rzetelny dostęp obywateli do informacji? Były już kobiety, rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, uczniowie i rodzice - teraz nadszedł czas na media?

Zbigniew Gryglas
: Prawo i Sprawiedliwość otwiera wiele pól konfliktów. Zaczęło się od Trybunału Konstytucyjnego, co jak sądzę było podyktowane czystą kalkulacją. PiS dąży do zmiany ustroju Rzeczypospolitej, choć nie zdobył w ostatnich wyborach większości zapewniającej możliwość zmiany Konstytucji. Kolejne "dobre zmiany" nie mają uzasadnienia, np. nowela ustawy o zgromadzeniach. Przecież samo PiS ustami Ministra Spraw Wewnętrznych podkreślało, że obchody Święta Niepodległości przebiegły spokojnie. Nie ma więc powodów do zmiany regulacji w tym zakresie. To samo dotyczy mediów. Ich obecność na ul. Wiejskiej zapewnia społeczną kontrolę władzy i jest to bardzo ważny instrument. To duże osiągnięcie polskiej demokracji i trzeba je utrzymać.

PS: Od jakiegoś czasu organizowanych jest mnóstwo protestów. Niezadowolenie Polaków z działań rządu zatem wzrasta? Ale właściwie co jest tego powodem i jak sobie z tym poradzić? Co proponuje opozycja?

ZG
: Polacy nie akceptują zmian dążących do ograniczenia wolności i praw obywatelskich ( Trybunał Konstytucyjny, ustawa o zgromadzeniach etc.). Nie akceptują także "zawłaszczania Państwa" przez działaczy i sympatyków PIS. Dotyczy to służby cywilnej, mediów publicznych i spółek skarbu państwa. Nowoczesna gwarantuje poszanowanie wolności obywatelskich i poszanowanie porządku demokratycznego. Do spółek skarbu państwa mają trafiać profesjonaliści, a nie partyjni działacze.

PS
: Ostatnio w stronę poseł Agnieszki Pomaskiej padły ostre słowa z ust Jarosława Kaczyńskiego: "Niech Pani idzie do diabła!". Czy tak powinien zachowywać się poseł? Emocje wzięły górę czy raczej pan prezes pokazał swoje prawdziwe oblicze? Co Pan sądzi o takim zachowaniu?

ZG: Nie akceptuję agresji w polityce.

PS: Wracając do niezadowolenia - szkoły protestują: "Nie likwidujcie naszego gimnazjum!". Czy dobre jest powracanie do starego systemu i co to za sobą niesie? Ustawa przygotowana "na kolanie" - uczniowie odczują tego skutki?

ZG
: Reforma oświaty nie jest właściwie przygotowana. Brak podstaw programowych, analizy potrzeb lokalowych (za 2,5 roku w szkołach średnich spotkają się dwa roczniki). Będą jej towarzyszyć duże koszty i chaos. Gimnazja powinny pozostać, gdyż w krajowych i zagranicznych badaniach oceniono ich pozytywny wpływ na poziom kształcenia polskiej młodzieży.

Rozmawiał red. Patryk Stępień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A Andrzej Wiosna z PiS?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Patryk Stępień z PO, czy z Nowoczesnej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Reforma oświaty nie jest właściwie przygotowana. Brak podstaw programowych, analizy potrzeb lokalowych (za 2,5 roku w szkołach średnich spotkają się dwa roczniki). Będą jej towarzyszyć duże koszty i chaos." - trudno się nie zgodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.