Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25796 miejsce

Zbigniew Gutkowski startuje w regatach Vendée Globe

10 listopada dwudziestu żeglarzy rozpoczęło jedno z najtrudniejszych wyzwań dla żeglarzy samotników - regaty Vendée Globe.

 / Fot. Vendée Globe team10 listopada rozpoczęła się siódma edycja najtrudniejszego wyzwania dla żeglarzy samotników - regaty Vendée Globe. Organizowane są one od sezonu 1989/90 co cztery lata. Po starcie z Les Sables-d'Olonne we Francji, żeglarze maja do pokonania prawie 30 tys. mil morskich (ponad 50 tys. kilometrów). Jak dotąd wszystkie edycje wygrali żeglarze z Francji, rekord trasy to 84 dni 3 godziny 9 minut i 8 sekund. Podczas wyścigu zawodnicy zdani są całkowicie na swoje umiejętności żeglarskie, nie mogą być wspierani przez ekipy lądowe. Jak trudne są to regaty, pokazuje statystyka - do mety dopływa ledwo połowa startujących. Zdarzają się wypadki śmiertelne, podczas drugiej edycji jeden z żeglarzy zginął już podczas startu.

Jacht Energa / Fot. Vendée Globe teamW tym roku, podczas siódmej edycji, startuje dwudziestu żeglarzy. W tym po raz pierwszy polak - Zbigniew Gutkowski. Wszyscy płyną na porównywalnych jachtach klasy IMOCA Open 60. Gutek startuje na jachcie 'Energa 2' zwodowanym w 2007 roku we Francji.

Dla Gutka są to już trzecie regaty na tej trasie. Po raz pierwszy startował w 2000 roku, jako członek załogi katamaranu Warta-Polpharma zajął czwarte miejsce w regatach 'The Race'. W maju ubiegłego roku był drugi w regatach Velux 5 Oceans na jachcie Operon Racing. Teraz planuje przypłynąć w mniej niż 100 dni.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.