Facebook Google+ Twitter

Zbigniew Romaszewski nie żyje. Prezydent Komorowski: Współtworzył etos senatora wolnej Polski

W wieku 74 lat zmarł w Warszawie Zbigniew Romaszewski, senator RP, legenda polskiej opozycji antykomunistycznej, działacz KOR, twórca podziemnego radia "Solidarność".

 / Fot. PAP"Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Zbigniewa Romaszewskiego, Kawalera Orderu Orła Białego, członka KSS KOR, współtwórcy Radia Solidarność, a w wolnej Polsce senatora i wicemarszałka Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadając w Izbie Wyższej nieprzerwanie od I kadencji do roku 2011, Zbigniew Romaszewski współtworzył etos senatora wolnej Polski. Był doktorem fizyki, ale życie poświęcił sprawom ludzkim. Niestrudzenie pokazywał, że solidarność to walka o wolność razem z innymi. Myślą i sercem był zawsze z tymi, którzy walczyli o szacunek, godność i prawa człowieka. Rodzinie, pani Zofii Romaszewskiej i pani Agnieszce Romaszewskiej-Guzy składam wyrazy serdecznego współczucia" - napisał prezydent Bronisław Komorowski.

Senator Romaszewski już za życia był legendą opozycji. W latach 60. XX wieku mocno angażował się w działalność polityczną. W 1967 zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. Po dramatycznych wydarzeniach marca 1968 roku to w mieszkaniu państwa Romaszewskich odbywały się spotkania, z udziałem tak znanych postaci polskiej opozycji jak: Ludwik Cohn, Edward Lipiński czy Maria Ossowska. Także po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie w 1976 roku w ramach akcji organizowanej przez Komitet Obrony Robotników pomagał represjonowanym, m. in. kierując Biurem Interwencyjnym KSS KOR, rejestrując przypadki łamania praw człowieka i niosąc ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się do 29 sierpnia 1982, gdy został aresztowany i więziony do 1984 roku.

Od 4 lipca 1989 do 7 listopada 2011 nieprzerwanie zasiadał w Senacie RP. W Senacie I, II, IV i VI kadencji przewodniczył Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

W 1998 założył Fundację Obrony Praw Człowieka, która w 50. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zorganizowała w Warszawie III Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka.

9 listopada 2011 został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dwa dni przed, we wtorek wieczorem INTERIA poinformowała o Jego śmierci...
Falstart czy antycypacja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak to już jest w naszym kraju... Im dalej od wojny, tym więcej kombatantów, a po śmierci każdy opozycjonista jest o kilka skal większy, niż był w rzeczywistości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inne spojrzenie:
http://www.liiil.pl/1392330106,Zolnierz-fortuny.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze zaczął a jak skończył ??- zarządał od państwa zapłaty za swoją działalność związkową.Chytry,małostkowy człowieczek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

[*] [*] [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.