Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23398 miejsce

Zbigniew Rybczyński wystawia swoje zbiory na aukcję. "Moja przyszłość zależy od tego"

Zbigniew Rybczyński wystawił na aukcji 280 prac, wśród których znalazły się grafiki jego autorstwa oraz prace m.in. Pabla Picassa, Cypriana Norwida, Jana Lebensteina, Salvadora Dali, a także drzeworyty i miedzioryty map, planów miast polskich i scen historycznych. "Moja przyszłość w pewnym sensie zależy od tej aukcji" - tłumaczył laureat Oscara.

 / Fot. By R.komorowski (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsLaureat Oscara (w 1983 r. za film krótkometrażowy "Tango") i były dyrektor wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych wystawił we wtorek w warszawskim domu aukcyjnym Okna Sztuki swoją kolekcję dzieł, bo jak twierdzi potrzebuje pieniędzy na procesy z ministrem Bogdanem Zdrojewskim. "Zostałem zniszczony przez grupę urzędników".

Jak podaje PAP, na aukcji największym zainteresowaniem licytujących cieszyła się grafika Cypriana Kamila Norwida "Modlitwa dziecka” z 1855 roku, którą wylicytowano za 21 tysięcy złotych. Kwotę 20 tysięcy osiągnął "Widok Arsenału Holenderskiej Marynarki Wojennej" Gerrita Berckhayde'a z przełomu XVII i XVIII wieku.

Ręcznie kolorowana litografia Patricka Hughesa "Multiples 1999" znalazła właściciela za 22 tysiące złotych, akwaforta Pabla Picassa "Pour Roby", została sprzedana za 6 tys., a litografia "Endless Enigma" Salvadora Dali - za 9 tys. Wylicytować udało się też XVII-wieczny plan Warszawy z "Theatrum praecipuarum totus mundi Liber Sextus" Georga Brauna i rycinę "Wjazd do Rzymu Ambasadora Polski w roku 1633" autorstwa Stefano Della Bella.

Zbigniew Rybczyński zapowiedział, że dzieła, które nie znalazły nabywców, pojawią się na aukcjach internetowych. "Jestem średnio zadowolony z wyników aukcji. Tym, że część przedmiotów - które mają dla mnie wielką wartość - spotkało się z tak małym zainteresowaniem. Znam się trochę na kolekcjonerstwie i część tych obiektów była naprawdę rzadka, unikalna i wcale nie w wygórowanej cenie" - ocenił reżyser w rozmowie z PAP.

Konflikt między Rybczyńskim a ministrem Zdrojewskim dotyczy zarzutów o nieprawidłowości finansowe CeTA, których miał się dopuścić były dyrektor.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.