Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27186 miejsce

Zbigniew Wodecki wciąż na topie. Od 40 lat!

Z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Wodeckiego w ubiegłym roku została wydana książka autorstwa redaktora Wacława Krupińskiego, która cieszy się ogromną popularnością pt: "Pszczoła, Bach i skrzypce".

Kim jest artysta, który został uhonorowany Nagrodą Polskiej Estrady, któremu przyznano Prometeusza jako "uznanie za jego ogromny wkład w rozwój polskiej sceny muzycznej?

W skład zespołu Zbigniewa Wodeckiego wchodzą wybitni muzycy: Zbigniew Stelmasiak (gitara), Mirosław Wiśniewski (bas), Jarosław Zawadzki ( klawisze), Michał Bylica (trąbka), Paweł Twardoch (perkusja) / Fot. Z archiwum Zbigniewa Wodeckiego/ Zbigniewa Stelmasiaka/ z albumu autorkiZbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 r. w Krakowie. Talent muzyczny zdecydowanie odziedziczył po rodzicach. Ojciec był trębaczem, pracującym w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji, natomiast matka znana była z pięknego sopranu koloraturowego.

Już jako pięcioletnie dziecko rozpoczął grę na skrzypcach. Siostra Zbigniewa Wodeckiego grała na wiolonczeli w krakowskiej i śląskiej operetce. W domu państwa Wodeckich muzykowanie było na pierwszym miejscu. Rodzice bardzo poważnie tłumaczyli synowi, że "aby talent zaowocował" on sam bezustannie musi ćwiczyć na instrumencie. Dzieciństwo spędził zatem nie w gronie dzieci bawiących się na podwórku, ale przy pracy, jakiej od niego wymagano.

Koncert Zbigniewa Wodeckiego / Fot. Z archiwum Zbigniewa Wodeckiego/ Zbigniewa Stelmasiaka/ z abumu autoraCiężka praca zaowocowała przyjęciem Zbyszka Wodeckiego do ówcześnie tworzonego zespołu "Anawa", przez wybitnie uzdolnionego krakowskiego artystę Marka Grechutę i Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Wodecki z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzycznej II stopnia (w klasie prof. Juliusza Webera). Uzyskał stypendium i miał wyjechać do konserwatorium w Leningradzie. Zrezygnował jednak z propozycji ze względu na żonę, ale nie tylko. Pracował już wówczas z Ewą Demarczyk i to z nią wyjeżdżał na tournee po krajach Europy.

 / Fot. Z archiwum Zbigniewa Wodeckiego/ Zbigniewa Stelmasiaka/ z albumu autorkiGrał w Krakowskiej Orkiestrze Symfonicznej. Zbigniew Wodecki kochał śpiew zdecydowanie bardziej aniżeli skrzypce. Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 roku zadebiutował utworem pt: "Znajdziesz mnie znowu". Został uhonorowany nagrodą "za debiut".

W 1976 r. znany czeski kompozytor Karel Svoboda napisał piosenkę do japońskiej bajki dla dzieci "Pszczółka Maja". Czołówkę w wersji polskiej zaśpiewał właśnie Zbigniew Wodecki i tym przebojem podbił serca nie tylko dzieci, ale także dorosłych, którzy śpiewają ją z przyjemnością do dziś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.