Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10362 miejsce

Zbigniew Zamachowski. 50 lat minęło, jak jeden dzień

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-07-17 11:12

Swoje 50. urodziny obchodzi dzisiaj Zbigniew Zamachowski, polski aktor filmowy i teatralny, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek.

Zbigniew Zamachowski / Fot. Sławek/Wikipedia/licencja CCZbigniew Zamachowski urodził się 17 lipca 1961 roku w Brzezinach. Po ukończeniu szkoły podstawowej poszedł do liceum ekonomicznego. Tam z kolegami prowadził kabaret szkolny, brał udział w konkursach i otrzymywał liczne wyróżnienia. W filmie debiutował w 1981 roku rolą w "Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego. W 1985 r. ukończył łódzką filmówkę i został zaangażowany do Teatru Studio przez reżysera Jerzego Gruzę. W przeciągu dwóch lat od uzyskania dyplomu grał w jedenastu filmach (wspomnę tu jedynie o "Zmiennikach" (1986) Stanisława Barei i komedii "Pierścień i róża" (1987) Jerzego Gruzy.W 1988 r. wystąpił w dziesiątej części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego grając wokalistę zespołu młodzieżowego. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Zdobył również wiele nagród krajowych (m.in. Wiktory '93. '96 i '97, Złota Kaczka '93 oraz dyplom mistrzowski - Nagroda im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) a także międzynarodowych.

 / Fot. Tomasz Bołt, Dziennik BałtyckiObecnie można podziwiać Zamachowskiego w spektaklach wystawianych w warszawskich teatrach. Na ekranach kina już go od dawna nie widać. "To nie ja zrezygnowałem z filmu, tylko film ze mnie. Liczę, że to nie jest stan permanentny i kiedyś się odmieni" - powiedział aktor w rozmowie z Ryszardą Wojciechowską ("Polska Dziennik Bałtycki" z 24 czerwca 2011 roku).

Od 2008 roku Zbigniew Zamachowski ma swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd

Nie sposób wyliczyć tu wszystkich osiągnięć tego aktora. Do zapoznania się ze szczegółami przebiegu kariery zawodowej Zbigniewa Zamachowskiego zapraszam więc do Wikipedii.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

stanislaw ziomek
  • stanislaw ziomek
  • 17.07.2011 18:56

tak trzymaj nastepne 50 lat. niezapominaj o brzezinach

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 17.07.2011 15:38

Do teraz minął jeden dzień, ale tylko połowa dnia jeszcze przed nim.
Uważam go za nie docenionego, zdolnego człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Sikorska
  • Małgorzata Sikorska
  • 17.07.2011 15:27

Panie Zbigniewie taki Zamachosiu rodzi się raz na 50 lat.Czekamy na nowe role.Wszystkie były świetne,ale Zmiennicy to było świetne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.