Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27307 miejsce

Zbiory L.Zimmerera w Muzeum Etnograficznym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-15 18:31

Państwowe Muzeum Etnograficzne przejęło około tysiąca dzieł polskiej sztuki ludowej, pochodzących ze zbiorów zmarłego przed 22 laty niemieckiego kolekcjonera Ludwiga Zimmerera. Do placówki trafiły między innymi prace Franciszka Sadownika i Ludwika Więcka.

Córka Zimmerera, Katarzyna powiedziała, że ojciec od początku tworzył ten zbiór po to, aby każdy mógł mieć do niego dostęp. Za jego życia do jego domu przy ulicy Dąbrowieckiej w Warszawie przyjeżdżały m.in niewidome dzieci z Lasek. Mogły tutaj dotykać każdego rekwizytu.

Do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie trafiła dopiero część kolekcji. Ludwig Zimmerer w swoim testamencie wyraził wolę przekazania całego zbioru odpowiedniej organizacji muzealnej. Od 1987 roku trwa postępowanie spadkowe. W międzyczasie zmienił się właściciel domu, w którym Ludwig Zimmerer mieszkał i trzymał swoją kolekcję.

Stołeczny Konserwator Zabytków Ewa Nekanda-Trepka powiedziała, że w tej sytuacji trzeba było zareagować natychmiast, aby zbiory nie uległy rozproszeniu. Ratusz zastosował procedurę czasowego przejęcia kolekcji. Muzeum Etnograficzne otrzymało zbiory w depozyt.

W Muzeum Etnograficznym pokazano zawartość jednej ze skrzyń ze zbiorami. W sumie do placówki trafiło 50 takich skrzyń.

Ludwig Zimmerer był pierwszym akredytowanym w powojennej Polsce korespondentem z Niemiec Zachodnich. W połowie lat 60-tych zaczął kolekcjonować dzieła polskiej sztuki ludowej. Według szacunków samego Zimmerera w ciągu 20 lat działalności kolekcjonerskiej udało mu się zebrać około 6 tysięcy eksponatów: obrazów, rzeźb, mebli tkanin oraz rekwizytów obrzędowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.