Facebook Google+ Twitter

Zbliża się 10. Maraton Pisania Listów Amnesty International

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-25 22:46

12 i 13 grudnia od południa do południa, w całej Polsce, przez 24 godziny każdy będzie mógł napisać odręcznie, własnymi słowami list w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa zostały złamane.

Maraton Pisania Listów AI / Fot. Amnesty InternationalW ten właśnie sposób członkowie Amnesty International będą domagać się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka.

W dobie komunikacji internetowej, list jest szczególną, najbardziej tradycyjną dla Amnesty International formą protestu. Ręcznie pisane, indywidualne dowody niezgody na łamanie praw człowieka mają szczególną moc. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Tylko te listy dawały mi siłę - wspomina Mutabar Tadżibajewa z Uzbekistanu, która spędziła 900 dni na wyspie tortur z czego 700 w izolatce. Dzięki listom pisanym podczas Maratonu do przedstawicieli władz kobieta została zwolniona z więzienia w 2008 roku.

Idea Maratonu Pisania Listów powstała w 2001 roku w Polsce. Pomysł podchwyciły sekcje Amnesty w innych krajach. W zeszłym roku podczas Maratonu Pisania Listów Amnesty International napisaliśmy na cały świecie 295 tysięcy apeli a w całej Polsce 78843 listów w obronie prześladowanych i represjonowanych. W Polsce akcja odbyła się jednocześnie w około 100 miejscowościach. W ciągu dziesięciu lat napisaliśmy w sumie ponad milion listów, dzięki którym dziesiątki osób wyszło na wolność.

Prawa, życie i zdrowie wielu osób na całym świecie wciąż są zagrożone. W tym roku będziemy pisać listy w imieniu m.in. Rity Mahato z Nepalu, która świadczy pomoc medyczną kobietom - ofiarom przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i gwałtem za kontynuowanie swojej pracy. Będziemy pisać również m.in. w imieniu Nguyena Van Dai wietnamskiego prawnika i obrońcy praw człowieka. W maju 2007 roku został on skazany na 5 lat więzienia za propagandę przeciwko państwu. Uważamy go za więźnia sumienia i będziemy domagali się jego natychmiastowego zwolnienia.

Działania Amnesty International i listy zwykłych ludzi co roku odmieniają losy najsłabszych i najbardziej zapominanych. 12 i 13 grudnia każdy list będzie dla nich ważny, gdyż od pojedynczych listów zależeć będą ich losy. W tych dniach zapraszamy wszystkich do wsparcia naszej akcji, czyli do przyjścia na 10. Maraton Pisania Listów Amnesty International!

Andrzej Jaroszkiewicz

Dodatkowe informacje: Amnesty.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.