Facebook Google+ Twitter

Zbliża się 51. Krakowski Festiwal Filmowy

W dniach 23 - 29 maja br. Kraków znów zostanie stolicą kina. Tym razem za sprawą 51. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku organizatorzy przygotowali aż 87 filmów w 3 konkursach.

Oficjalne logo 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego / Fot. Materiały prasoweNa wstępie warto przypomnieć, że Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 7 festiwalowych dni (23-29 maja br.) widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Imprezę co roku odwiedza ok. 500 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Czytaj też: 223 obrazy. 51. Krakowski Festiwal Filmowy rusza już 23 maja

Tegoroczna, 51. edycja festiwalu obfituje wiele godnych uwagi wydarzeń. Jedną z nich jest bez wątpienia pozakonkursowy cykl „Krakowskie premiery dokumentalne”, podczas którego zostaną poruszone tematy trudne i kontrowersyjne. W cyklu dużo miejsca zostanie poświęcone kobietom i ich problemom we współczesnych świecie. Hiszpański dokument Karla przychodzi na świat (Karla’s Arrival) opowiada o losach dziewiętnastoletniej Sueylin Aguilar, która mieszka w niewielkim parku w Managui, wraz z innymi bezdomnymi. Jej dotychczasowe życie nie zmienia się nawet wtedy, gdy rodzi córeczkę - Karlę. Po pewnym czasie jednak, młoda matka dochodzi do wniosku, iż pragnie dla dziecka lepszego życia, niż sama miała. Kamera towarzyszy matce i jej córce w nierównej walce z kolejami losu.

Główny punktami tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą trzy konkursy: międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych (trzy sekcje: pełnometrażowy, krótkometrażowy; udział bierze 20 filmów), międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych (trzy sekcje: dokument, animacja, fabuła; udział bierze 39 filmów) oraz konkurs polski (trzy sekcje: dokument, animacja, fabuła; udział bierze 35 filmów). Łącznie o nagrody 51. KFF walczyć będzie aż 87 filmów!

Zbliżający się festiwal otworzy film Ridleya Scotta i Kevina MacDonalda "Dzień z życia", który stał się jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii kinematografii. Produkcja powstała przy udziale 80 tys. ludzi ze 197 krajów, którzy przesłali na YouTube nakręcone przez siebie krótkie filmiki relacjonujące, czym był dla nich dzień 24 lipca 2010 roku. Film nie jest tylko "zlepkiem" krótkich materiałów wideo ale próbą głębszej refleksji. "Dzień z życia" również bierze udział w głównym konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych.


Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczyna się za 17 dni. Do 10 maja br. na stronie głównej imprezy krakowfilmfestival.pl można rezerwować karnety w promocyjnych cenach – 80 zł i 50 zł (ulgowy). Dostępne będą także karnety na poszczególne cykle tematyczne, czyli np. wszystkie filmy z sekcji „Krakowskie premiery dokumentalne” można będzie zobaczyć po wykupieniu karnetu za 40 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.