Facebook Google+ Twitter

Zbliża się 53. Krakowski Festiwal Filmowy

W dniach 26 maja - 2 czerwca, w grodzie Kraka odbędzie się kolejna edycja, jednego z najstarszych w Polsce festiwali filmowych. Wypełni ją głównie rywalizacja filmów z całego świata, w kilku kategoriach konkursowych.

Logo 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego / Fot. Materiały organizatorówPo raz pięćdziesiąty trzeci, w miejskich kinach studyjnych odbędzie się Krakowski Festiwal Filmowy. Jego organizatorzy przedstawili już pełną listę konkursowych produkcji, które będą walczyć o palmę pierwszeństwa w kilku kategoriach. Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny został podzielony na sekcje tytułów długo- i średniometrażowych (po dziesięć filmów w każdym) a w nim rodzimą kinematografię reprezentować będą cztery produkcje. Wśród nich m.in. Ojciec i syn w podróży w reżyserii Marcela Łozińskiego opowiada o sentymentalnej podróży w przeszłość, jak i w skomplikowane relacje łączące rodziców oraz ich dzieci. Filmy konkursowe poruszają również trudne tematy, jak duński Biały czarny chłopiec przedstawiający przepełnione cierpieniem życie albinosów w Afryce. Dla najlepszego dokumentu przygotowano statuetkę Złotego Rogu. Kolejnym, stałym punktem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy, na który składa się 11 dokumentów, 12 fabuł i 15 animacji. Nieznane spojrzenie na historię pokazuje niemiecki film Great - oparta na faktach opowieść o serbskim opozycjoniście, który w okupowanej przez nazistów Jugosławii postanawia publicznie pokazać „Dyktatora” Charliego Chaplina.

Kadr z filmu "Między niebem a piekłem" w reż. Sasha Friedlander / Fot. Materiały organizatorówNatomiast nagroda Złotego Hejnału będzie czekać dla zwycięzcy konkursu pełnometrażowych dokumentów muzycznych - DocFilmMusic. Tegoroczna nowość krakowskiego festiwalu, spodoba się nie tylko fanom dobrych brzmień. Dokument Pod niebem Afryki łączy temat muzyki z wielką polityką, a ściślej pokazuje kulisy powstania płyty Paula Simona (autor przeboju "Mrs. Robinson") nagranej z lokalnymi artystami z ogarniętego apartheidem RPA. Przeplatanie się kina z muzyką, świetnie obrazuje szwajcarski dokument Stanton: Przejrzeć Harry’ego w reżyserii Sophie Huber, którego bohaterem jest Harry Dean Stanton. Ten amerykański aktor mimo, że zagrał w wielu kultowych produkcjach Hollywood (Obcy: Ósmy Pasażer Nostromo czy Ojciec Chrzestny II), nigdy nie doczekał się roli głównej a czas poza kamerą spędza pisaniu piosenek i na koncertach własnego zespołu. Film ten otworzy także tegoroczną edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego, podczas uroczystej gali 26 maja.

Podczas zeszłorocznej ceremonii zamknięcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego / Fot. Materiały organizatorówSpecjalne wyróżnienie będzie czekać również dla najlepszej polskiej produkcji. O Złotego Lajkonika walczyć będą 42 fabuły, animacje i dokumenty. Wśród nich nie brakuje dzieł uznanych reżyserów, jak Lidii Dudy - ubiegłorocznej laureatki krakowskiego festiwalu z filmem Wszystko jest możliwe oraz debiutantów m.in. Filipa Dzierżawskiego z produkcją Miłość. Zakwalifikowane do tej rywalizacji produkcje poruszają również poważne tematy, jak „Campo di Fiori” autorstwa Michała Nekandy-Trepki opowiadający o powstaniu w getcie warszawskim z Miłoszem w tle. Jednym z kluczowych wydarzeń festiwalu będzie przyznanie nagrody "Smoka Smoków" za całokształt twórczości. W tym roku otrzyma ją Paul Driessen, holenderski twórca filmów animowanych, nominowany w 2000 roku do Oscara za film „3 Misses”.

Od 1961 r. Krakowski Festiwal Filmowy (wówczas odbywał się pod nazwą Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych), stanowi jedno z najważniejszych w naszym kraju wydarzeń z kinem w tle. Wielbiciele niebanalnego filmu, mogą nabyć festiwalowe bilety na pojedyncze produkcje (Seanse przed godz. 17 - 8 zł, po godz. 17 - 15 zł) lub karnety (normalne 150 zł i ulgowe 80 zł). Istnieje również możliwość nabycia wejściówek na ceremonię otwarcia (20 zł) i zamknięcia festiwalu (25 zł). Więcej informacji na oficjalnej stronie 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kiedyś miałam możliwość bycia na takim Festiwalu, i polecam każdemu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.