Facebook Google+ Twitter

Zbliża się Euro 2012. Czy Polacy wiedzą jak udzielać pierwszej pomocy?

Statystyki podają, że gdyby osoby postronne zamiast czekać na przyjazd karetki, same podjęły się reanimacji osoby poszkodowanej w wypadku, można by uratować o połowę więcej osób niż do tej pory.

Sonda

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

 / Fot. Reytan/domena publicznaDo takiego wniosku doszli lekarze z Centrum Medycznego Alcor donosi rynekzdrowia.pl. Specjaliści uważają również, że w naszym społeczeństwie znajomość udzielania pierwszej pomocy jest nieduża. Natomiast czeka nas spore wyzwanie związane z Euro 2012 i tu szczególnie mogą przydać się umiejętności związane z pierwszą pomocą.

Dr Piotr Łukiewicz, kierownik oddziału ratunkowego w szpitalu Św. Anny w Warszawie mówi, że chociaż służby medyczne będą w wielu miejscach, to jednak w przypadku zawału serca, pomoc osób postronnych może okazać się kluczowa dla życia.

"W razie zatrzymania krążenia, w pierwszych 2-3 minutach jest jeszcze 40-60 proc. szans na uratowanie człowieka. Po 4-5 min spadają one niemal do zera, gdyż w tym czasie dochodzi często do śmierci mózgu" - tłumaczy Łukiewicz. Dodaje on również, że gdyby w naszej obecności doszło do zatrzymania akcji serca, nie bójmy się podjąć jakiejkolwiek akcji, czy próby ratowania człowieka, nawet jeśli nie mamy w tym temacie żadnej wiedzy. Twierdzi on, że nawet w przypadku podjęcia nieporadnej akcji reanimacyjnej, szanse na przeżycie będą dużo większe.

"Nie traćmy czasu na sprawdzenie, czy nieprzytomna osoba nadal oddycha. Nie każdy to potrafi. Lepiej od razy przystąpić do masażu serca. Trzeba tylko ułożyć dłonie na środku klatki piersiowej i wykonywać rytmiczne uciski na głębokość 4-5 cm" - podpowiada dr Łukiewicz. Podczas pierwszych kilkunastu minut, krew jest jeszcze nasycona tlenem i nie ma potrzeby stosowania metody usta-usta. Wystarczy sam masaż serca.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.