Facebook Google+ Twitter

Zbliża się reforma prawa karnego. Co mówi o niej Mikołaj Pietrzak?

Środowy numer "Gazety Wyborczej" opublikował wywiad z Mikołajem Pietrzakiem, przewodniczącym komisji praw człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Adwokat omawia zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformy prawa karnego.

 / Fot. W24Zmiany określone jako rewolucyjne, zostały ogłoszone przez Ministerstwo Sprawiedliwości w środę. Reforma powoduje odejście od tzw. systemu inkwizycyjnego na rzecz systemu zwanego kontradyktoryjnym. Uproszczenie prawa karnego będzie zatem polegało na tym, iż o ile w pierwszym z systemów sąd sam ustalał prawdę, o tyle zmiana pozwala jedynie na ocenianie argumentów przedstawianych przez strony, czyli oskarżenie i obronę.

Rozmawiająca z adwokatem Ewa Siedlecka, przywołała za przykład dwa głośne procesy. Odpierających zarzuty, O.J. Simpsona i Dominique'a Strauss-Kahna cały świat poznał z innej strony za pośrednictwem mediów. Jednak jak zauważają rozmówcy, charakterystycznym rysem w tych sprawach jest obrona na jaką stać tylko ludzi bardzo zamożnych. Można się tego obawiać także w przypadku przygotowywanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego reformy.

Przewodniczący komisji praw człowieka przy NRA nie twierdzi, że kontradyktoryjność była bliźniaczo podobna do przypominanego przez niego systemu, w takich krajach jak Anglia czy Walia. Przykładem jest sąd, w którego gestii nadal pozostaje powoływanie świadków, co w krajach Wysp Brytyjskich jest prawem przysługującym stronom, które mogą powołanego nawet doprowadzić samemu. To akurat jest zapewne jeszcze zbyt ciężką próbą dla przeciętnego obywatela kraju nad Wisłą, gdzie w byle procesie cywilnym nakazane przez sąd ustalenie danych świadka staje się niekiedy niewykonalne wobec braku jego dobrej woli. Wszak powinno się, jak mniemam, wyrastać na gruncie prawa cywilnego, którego podstawowe zasady powinny być w odpowiedniej ilości, wpajane od najmłodszych lat w szkołach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.