Facebook Google+ Twitter

Zbliżają się VIII Warszawskie Spotkania Komiksowe

Piętnastego marca w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym „Łowicka” w Warszawie, spotkają się czytelnicy oraz twórcy komiksów z całego kraju. Obok MFK w Łodzi jest to najważniejsza impreza skupiająca polskich miłośników historii obrazkowych.

Logo VII Warszawskich Spotkań Komiksowych / Fot. rys. Robert AdlerWarszawskie Spotkania Komiksowe nie mają tak długiej tradycji oraz wsparcia, ze strony osób spoza środowiska bezpośrednio zainteresowanego historiami obrazkowymi, co Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi. W konsekwencji impreza jest krótsza – jednodniowa, a główną atrakcję najczęściej stanowi możliwość rozmowy z zaproszonymi zagranicznymi gośćmi. Tym razem wśród nich znaleźli się autorzy z Portugalii Jose Carlos Fernandes, Austrii Nicolas Mahler oraz Czech rysownik Jaromir99 i scenarzysta Jaroslav Rudiš. Duet sąsiadów zza południowej granicy znany jest w Polsce dzięki serii „Alois Nebel"; Rudiš jest również autorem bestsellerowej powieści „Niebo nad Berlinem”. Natomiast jedynie próbkę twórczości Portugalczyka Fernandesa stanowi opublikowana „Najgorsza kapela świata”, a Wiedeńczyka Mahlera wyróżniona w 2002 roku Nagrodą ICOM opowieść „Pragnienie”.

Swoją obecność zapowiedzieli także rodzimi rysownicy i scenarzyści, między innymi, Piotr Kowalski („Gail”), Tobiasz Piątkowski („48 stron”), Przemysław Truściński („Trust – Historia choroby”), Janusz Wyrzykowski („Pierwsza Brygada”) czy Paweł Zych („Chomik zagłady”).

Zarówno w przypadku zagranicznych, jak i polskich twórców przewidziano czas na indywidualne spotkania z czytelnikami oraz rozdawanie autografów.

Nie zabraknie także paneli popularno-naukowych. Najważniejszy poświęcony zostanie pięćdziesięcioleciu pracy Janusza Christy, pomysłodawcy i rysownika wielu rodzimych serii oraz postaci komiksowych, takich jak legendarni „Kajtek i Koko”, „Kajko i Kokosz” czy „Jacek i Roch”.

Z kolei z okazji osiemnastolecia twórczości Przemysława Truścińskiego zaplanowano nie tylko rozmowę z publicznością, ale również specjalną wystawę grafik oraz komiksów jego autorstwa.

Tradycyjnie czytelnicy oraz zbieracze historii obrazkowych będą mogli uzupełnić swoje zbiory lub nadrobić zaległości w lekturach dzięki giełdzie kolekcjonerskiej bądź też nabyć zupełnie nowe komiksy na stoiskach wydawnictw. Zakupom będzie sprzyjać zapowiedziany rabat dochodzący do 25% ceny rynkowej na wszystkie produkty w dniu imprezy.

Wśród premierowych historii obrazkowych mających pojawić się na WSK wymienić należy między innymi albumy: „Duds Hunt” Tetsuya Tsutsui; drugą część autobiograficznej opowieści Michała „Śledzia” Śledzińskiego „Na szybko spisane: 1990-2000”; „Chicanos: Czy krew jest czerwona?” oraz „Chicanos: Autobus morderca” Carlosa Trillo i Eduarda Risso; „Paproszki” Jacka Świdzińkiego; „Wilcze sny” Adama Święckiego; „Serce Wilkołaka” Jerzy Szyłak i Przemysława Chojnackiego.

Organizatorem corocznych spotkań polskich i zagranicznych miłośników historii obrazkowych w stolicy jest księgarnia komiksowa „Centrum Komiksu”. Dotychczas Warszawskie Spotkania Komiksowe nie miały stałej lokalizacji. Ciągła rotacja nie sprzyjała zarówno wystawiającym się antykwariuszom czy wydawnictwom, jak i odwiedzającym, zmuszanym do jeżdżenia po całej Warszawie oraz częstego tłoczenia się w zbyt małych budynkach i salach. Istnieje jednak szans, że wreszcie się to zmieni, ponieważ Centrum Edukacyjno-Kulturalne „Łowicka” jest już zapowiedziane jako miejsce kolejnej imprezy w przyszłym roku.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.centrumkomiksu.pl oraz portalach komiksowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Duży plusik za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.