Facebook Google+ Twitter

ZBP apeluje o gwarancje rządowe dla przedsiębiorców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-10 17:24

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zaapelował o gwarancje rządowe dla przedsiębiorców, którzy mają problem ze spłatą zobowiązań związanych z opcjami walutowymi.

W liście skierowanym do najważniejszych osób i instytucji ze świata polityki i finansów prezes ZBP podkreśla konieczność pomocy tym biznesmenom, którzy zawarli kontrakty w sposób poprawny, ale mają problemy z powodu recesji i spadku wartości złotego.

Krzysztof Pietraszkiewicz zaznacza, że rządowa pomoc mogłaby uratować wiele przedsiębiorstw przed bankructwem. W tym celu należałoby rozłożyć spłatę kredytów na niezbędną liczbę lat z gwarancją, że należności wobec banków zostaną spłacone.

Prezes ZBP przyznaje, że na razie trudno ocenić wysokość gwarancji, jakie mógłby udzielić skarb państwa, ponieważ jest to uzależnione między innymi od zmieniającego się kursu złotego. Określenie potrzebnej kwoty będzie możliwe po wycenie wartości zawartych umów opcji walutowych.

Zdaniem Pietraszkiewicza niezależnie od wysokości gwarancji - będą one tańsze niż koszty, które będą poniesione w przypadku upadku przedsiębiorstw i likwidacji miejsc pracy.

List prezesa ZBP trafił do prezydenta, premiera, ministra finansów, prezesa Narodowego Banku Polskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru finansowego, szefów partii politycznych i samorządów gospodarczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.