Facebook Google+ Twitter

Zbrodnia Ikara....

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-21 19:41

Wyszedłem w połowie zebrania komitetu blokowego. Wiatr - figlarz porwał balon mych myśli, nadziei i marzeń, który uniósł się wysoko ponad blokowisko. Wbrew radzących radom, wzbił się - niczym Ikar - za wysoko. Zbyt blisko słońca....

Marek Różycki jr.

Zawsze mamy dość siły,
aby znieść cudze nieszczęścia.
La Rochefoucaud

Gdy lud wchodzi do mieszkań - tam właśnie koncentruje się życie najbardziej intensywnie we wszystkich jego przejawach. Mieszkania usytuowane są najczęściej w blokach tworzących osiedla - środowiska nienaturalne człowieka. Mówią na nie: „kamienne pustynie”, „sypialnie”, „satelity”. Nie ma tu kin, teatrów, nocnych lokali. Kilometrami można odmierzać odległości do najbliższej szkoły, przychodni lekarskiej, poczty, czy budki telefonicznej, jeśli się nie ma komórki...

Cechą charakterystyczną tych wszystkich blokowisk jest to, że wszędzie stąd daleko. Miasto A (centrum), miasto B (osiedla na peryferiach) ma najczęściej w D… dużo tam nas, ale jakby nikogo nie było… Dlatego też - chociaż w masie mieszkańców mojego osiedla - czuje się cudownie samotny. Ach, jak cudownie!... (kołysać się wśród fal...)

Właśnie wracałem z wieczornego spaceru po Lasku Bielańskim: przy nodze biegła lekkim dyrdaskiem moja wilczyca Diana - bardzo skutecznie wyręczając mnie w szczerzeniu kłów do mijanych obywateli, gdy pod klatką natknąłem się na obwieszczenie o zebraniu Komisji Mieszkańców naszego bloku. Nie powiem, ucieszyłem się nawet, że oto nadarza się okazja porównania spostrzeżeń osiedlowych współbraci z mizerią mojej szarej egzystencji i zgrzebnej kondycji mieszkańca. Wczytałem się zatem uważnie w przedstawiony porządek zebrania, jakie miało się odbyć w lokalu Rady Osiedla:

1/ Sprawy organizacyjne.
2/ Rozpatrzenie pisma Społecznego Komitetu Budowy i Eksploatacji Statku Powietrznego o przydział schowka i adaptację części klatki schodowej (awaryjnej) na przechowalnię powłoki i kosza balonu. Pismo złożył mieszkaniec lokalu…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

ciekawy punkt widzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za Zbrodnię Ikara! Ciekawy temat... Widzę, że biurokracja jest górą! Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Wszystkich można było ulokować w balonie, łącznie z Administracją Osiedla.
Po powrocie z wycieczki wśród wolnej przestrzeni nad miastem i wyjściu z tłoku w balonie - docenili by bezdyskusyjnie "komfort" metrażu osiedlowych lokali.

"Przychodzi żyd do rabina i mówi:
- Powiedz mi rebe..., co ja mam zrobić..., mam żonę, troje dzieci, czwarte dziecko w drodze..., ja nie mam kasy..., mały pokój..., a oni wszyscy coś ode mnie chcą...
Rebe mówi:
- Przyjdź jutro...
Wstaje rano idzie do rabina i słyszy:
- Kup sześć kóz..., i weź je do domu... Posłuchał, jak rebe kazali...
Ma przyjść za tydzień...
Rebe..., ja już nie daję rady, dzieci wyją, kozy beczą, żona się kłóci, ja głodny, bo one wyżerają..., źle jest...
Rebe do niego:
- To idź do domu…, co?
I przyszedł za tydzień..., cienie pod czami… Rebe one, te kupy śmierdzą i dzieci też śmierdzą..., sam nie wiem, co ze mną jest... Rebe ze spokojem:
- Przyjdź za tydzień.
Wchodzi..., trzyma się laski, nie wydaje żadnego dźwięku, słaby…
Mówi rebe dość..., to przyjdź za tydzień… Wchodzi i pyta, co ma dalej zrobić?
- Sprzedaj kozy i przyjdź rano...
Rano... - rebe ty jesteś wielki...
- Jaki ja mam wielki pokój.
- Jaki świat jest piękny!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ikarowi nie wolno pozwolić latać! Co innego Dedalowi, temu można zaufać. Dlaczego jest kult Ikara a nie ma kultu Dedala? Dlaczego nie ma też np. kultu św. Józefa, troszczącego się o pasierba? Bo są nudni? Mamy więc odpowiedź, po dziurki w nosie rozrywki.
Zło tkwi w człowieku, Niemcy mówią o nim jako o tzw. świńskim psie: schweinehund, z którym musimy codziennie walczyć.
Celowo użyłem tu niemieckiego łącznika, żeby jeszcze - głównie dla pana Marka - zaserwować przystawkę autorstwa B.Brechta:
"Die Welt ist arm, der Mensch ist schlecht, wir waeren gut anstatt so roh, doch die Verhaeltnisse sind nicht so"
Co w tłumaczeniu W.Broniewskiego brzmi tak:
"Niestety jest to smutny fakt, że człowiek zły a biedny świat. Człowiek hołduje (w tym miejscu, moim zdaniem, trzeba wstawić słówko rzekomo, bo waeren to czas niedokonany - pan Nocny_Marek mnie skoryguje) chętniej dobru niźli złu, tylko stosunki nie sprzyjają mu".
(Zacytowane z pamięci, więc możliwe drobne pomyłki)
ps. W Niemczech, w latach 90-tych reaktywowano balony Zeppelina i utworzono firmę transportowa, która niestety padła znowu na kły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.01.2009 00:55

Nawet teraz wszelaka administracja jest o wiele butniejsza niż to było kiedyś! Wystarczy najmniejszy stołek w urzędzie - a człowiek traktowany jest niczym "Pigmej"... Szczególne bolesne jest to w jeszcze częściowo tylko państwowej służbie zdrowia, gdzie chamskie i właśnie butne panie z rejestracji - blokują chorym dostęp do lekarzy - nawet pierwszego kontaktu, jakby to one właśnie rozdzielały fundusze na leczenie z NFZ !!! Protestować możemy tylko czynem - umierając przed terminem.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzasadnienie podałem w komentarzu poniżej na str. drugiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.01.2009 17:56

"Nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu." Przypomniała mi się komedia pt:
"Alternatywy 4".....

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie napawa smutna refleksja, że arogancja i niekompetencja naszych władz, począwszy od najniższego, a na najwyższym szczeblu skończywszy, wciąż pozostaje faktem. Transformacja, transformacją, a rzeczywistość rzeczywistością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.01.2009 14:13

Ta impresja-publikacja, zapis - miała być w swym zamierzeniu pewną metaforą relacji (już na najniższym szczeblu...) WŁADZA -- "szary" obywatel.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Były marzenia i plany też były... Raz uczestniczyłam w takim zebraniu... raz i nigdy już więcej.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.