Facebook Google+ Twitter

Zbrodnia katyńska a tragedia smoleńska

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-07-25 17:24

Czy można porównać katastrofę smoleńską ze zbrodnią katyńską? Historycznie odległe o 70 lat, oba tragiczne wydarzenia dla narodu polskiego wciąż są na czołówkach gazet i na ustach większości Polaków.

Czy można porównywać katastrofę smoleńską ze zbrodnią katyńską? O ile usprawiedliwione jest to w przypadku członków rodzin ofiar wypadku samolotu "prezydenckiego" czynione tuż po katastrofie, to uważam za niedopuszczalne sytuowanie obu tragedii w tej samej kategorii przez osoby nie dotknięte bezpośrednio tym traumatycznym wydarzeniem. Ogromny ból po stracie najbliższych i emocje powodowane członkami rodzin ofiar poległych pod Smoleńskiem jest zrozumiałe i są wytłumaczeniem dla czynionych porównań.

Niestety, ale to porównanie trwa nadal, mimo że od katastrofy minęły już ponad trzy miesiące.
O co zatem chodzi politykom jednego ugrupowania? Czy chcą nadal grać na emocjach Polaków?
A może chodzi o celowe mitologizowanie ofiar tej tragedii uzasadniając między innymi w ten sposób wybór Wawelu na miejsce pochówku pary prezydenckiej? Jakże różne okoliczności i skala obu tragedii nie dają żadnego uzasadnienia w tak jednoznacznych stwierdzeniach polityków PiS.

Niedopuszczalne jest nazywanie wypadku lotniczego zbrodnią, nawet jeśli się miało na myśli potoczne znaczenie tego wyrażenia. Katyń - to zbrodnia ludobójstwa; jaką zbrodnią miał być Smoleńsk? Politycy zbyt często stosują skrajnie przesadne określenia, a przymiotniki stosowane przez nich mają zawsze ten najwyższy stopień. Jest to czysta gra polityczna obliczona na wzbudzenie uczuć i emocji wyborców.

Niepokoi milczenie w tej sprawie naszego rządu i prokuratury. Nie oczekuję, że władze nasze będą codziennie dementować fasmantagorie członków PiS, ale chciałbym, aby przedstawiciele prokuratury oficjalnie podały znane oficjalnie dotychczasowe wyniki śledztwa i wykluczyły krążące spiskowe teorie. To obiecał narodowi premier Tusk. Oczekuję też od prezesa Kaczyńskiego, że wycofa się z określania wypadku, którego przyczyn jeszcze nie zbadano, zbrodnią. W innym przypadku oficjalnie nazwę zbrodnią to, co mówi Jarosław Kaczyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 26.07.2010 22:20

Dzięki za rzeczową ocenę, Przemek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.07.2010 18:34

Przemku, nam jest potrzebna poważna analiza, anie takie (nic nie ujmując autorowi) artykuły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.07.2010 18:22

Z drugiej jednak strony, tu mój artykuł na temat społeczeństwa obywatelskiego:
link
link

Proszę zwrócić uwagę na zainteresowanie tematyką.
Tu szybko zebrałem choćby troje zwolenników.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.07.2010 18:09

Tak, przepraszam Przemka, Irka i innych, nieco sie zagalopowaliśmy. Macie rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, Kazimierzu, Michale - z przerażeniem zobaczyłem, że coś co może być wspaniałą inicjatywą obywatelską, palicie na samym początku. Spokojnie i rozważnie i ciszej CISZEJ teraz. Tak nie przeprowadza się bądź co bądź istotnych dla kraju inicjatyw. Już czuję rozbiegane oczy - samorządowców, posłów, senatorów. Już czuję szykowaną kontrakcję na akcję. Nie szarżujcie. Sam jestem za tym pomysłem, okręgi jednomandatowe to jest fundament demokracji. PRAWDZIWEJ DEMOKRACJI, nie parytetowej, ustalanej w gabinetach prezesów i przewodniczących. ALE JESZCZE RAZ ciszej:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robię teraz kilka rzeczy i muszę rozdzielać swoją uwagę, ale ok, wieczorem do sprawy przysiądę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.07.2010 16:39

Ja przygotowuję teraz artykuł na temat roli prezydenta Komorowskiego.
Może ty Michał poszperałbyś w necie i wybrał materiały na temat ordynacji jednomandatowej, kilka poważnych opinii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

* choć oczywiście należy wziąć poprawkę, że parytety łatwiej wytłumaczyć, niż ideę jednomandatowych okręgów. Ja na przykład nie jestem w stanie wskazać jednoznacznych plusów takiej ordynacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Logistycznie jak najbardziej da się to przeprowadzić, pracowałem przy zbieraniu podpisów pod projektem ws. parytetów, w 2 godziny dało się zebrać koło 100 podpisów po prostu nagabując ludzi w centrach handlowych. Czyli spokojnie da się zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.07.2010 16:27

Natomiast co do logistyki, to jest to do przeprowadzenia. Można założyć stronę www z gotowymi do druku formularzami i dodatkowym kanałem przesyłać wypełnione do komitetu, tyle, że w tym przypadku nie można sprawdzić danych osobowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.