Facebook Google+ Twitter

Zbrodnia w Jedwabnem. Coraz częściej Polacy biorą winę na siebie

TNS OBOP przeprowadził na zlecenie "Gazety Wyborczej" sondaż na temat zbrodni w Jedwabnem. Wynika z niego, że coraz większa liczba respondentów uznaje polską winę za pogrom. Rośnie też zrozumienie dla przeprosin Aleksandra Kwaśniewskiego w 2001 r.

Sonda

Kto ponosi winę za pogrom w Jedwabnem?

 / Fot. Deutsches Bundesarchiv (German Federal Archive)/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany license15 proc. badanych twierdzi, że zbrodni dokonali Niemcy. 11 proc. uważa, że byli to Polacy zmuszeni do tego czynu przez Niemców, a 10 proc., że Niemcy rękami Polaków. - czytamy w serwisie Gazeta.pl

70 lat od mordu w Jedwabnem


W całkowitą winę Polaków wierzy 5 proc. respondentów. W to, że Polacy byli zainspirowani przez Niemców - 13 proc. 46 proc. odpowiedziało, że nie wie lub nie słyszało o zbrodni w Jedwabnem.

W porównaniu z badaniami PENTORA z 2001 r. wzrosła liczba osób, które obciążają winą Polaków. W sumie twierdzi tak 18 proc. badanych wobec 10 proc. w 2001 r.

Przeprosiny Aleksandra Kwaśniewskiego z 2001 r. popiera 55 proc. respondentów wobec 40 proc. 10 lat temu.

Na pytanie jacy ludzie dokonali zbrodni, 31 proc. uznało, że byli to ludzie z marginesu, a 56 proc., że zwykli obywatele.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Rafał Kwak
  • Rafał Kwak
  • 03.05.2012 21:25

HOLOCAUST to Fikcja!! Mówi nawet o tym Żyd Norman Finkelstein w swojej książce pt. "PRZEDSIĘBIORSTWO HOLOCAUST"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Regulus47
  • Regulus47
  • 25.07.2011 06:41

A kiedy Żydzi wezmą odpowiedzialność za mordowanie patriotów polskiego podziemia w latach '50, gdy stanowili lwią część aparatu Służby Bezpieczeństwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeprosiny, O.K., ale problem w tym kto pierwszy i kto kogo powinien przepraszać?
Kompromisem mogą być wzajemne przeprosiny.
Ci którzy oczekują przeprosin tylko dla siebie powinni przypomnieć sobie co sami wyprawiali, we współpracy z komunistami, na wschodnich terenach II RP po sowieckim napadzie w dniu 17 września 1939 roku oraz wcześniej podczas Rewolucji Październikowej 1917-1919 i Wojny Polsko-Bolszewickiej w 1920.

Komentarz został ukrytyrozwiń
don donek
  • don donek
  • 21.07.2011 18:42

jeżeli pan Komorowski ( zaden z niego mgr historii, a cóz dopiero HISTORYK ). zlecił Mazowieckiemu odczytanie haniebnej deklaracji , to nie znaczy za ja mam wbrew faktom ( z znam osobiscie mieszkańców/świadków ) podpisac sie pod takimi dyrdymałami

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 20.07.2011 23:46

Uważam, że Kwaśniewski może przepraszać za Jedwabne ale we własnym imieniu. A Żydzi niech siebie przeproszą za grzechy zaniechania, niesienia pomocy swoim rodakom w II wojnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 20.07.2011 22:27

naprawianie historii tak bo ze były nastroje antyzydowskie w polsce to rzecz oczywista i to nie był margines o tym sie nie mówiło i teraz też to widać po komentarzach tym zacietrzewieniu niestety niiektórzy historycy to bagatelizują wyrażnie to widać było po ataku na grossmana ze taki owaki ze przekręca a jest chyba na odwrót

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba stawiać na edukację a nie na przekazy medialne - pełna zgoda z Łukaszem ws. artykułu w Przekroju!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż... "Przekrój" doszedł do wniosku, że sami sobie taki los zgotowaliśmy, pisząc o holokauście i II wojnie światowej. Tak wywnioskował po tym, że wielu Żydów miało polskie obywatelstwo.

Niedługo lewackie gazety zaczną pisać, że to Polska jest winowajcą II wojny światowej, wielkim okupantem i zbrodniarzem.

Po tym artykule "Przekroju" nie dotknę nawet w rękawiczkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.