Facebook Google+ Twitter

Zbrodnia w majestacie prawa. Krwawa historia PPANu

W sobotę, 4 września 2010 roku na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim odbyła się msza święta w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza SJ (35l) i poległych partyzantów Polskiej Podziemnej Armii Niepodległości

W sobotę, 4 września 2010 roku na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim odbyła się msza święta w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza SJ (35l) i poległych partyzantów Polskiej Podziemnej Armii Niepodległości. Msza, jak co roku, została zorganizowana przez Związek Żołnierzy Armii Krajowej (oddział w Nowym Sączu), którą celebrował ksiądz ks. Henryk Michalak i pięcioro księży z zakonu jezuitów.
Msza Święta na Łabowskiej Hali / Fot. Patryk Wegrzynek
Uroczysta msza święta odbywa się corocznie od 1998 roku na ołtarzu polowym w odległości około 200 metrów od schroniska na łabowskiej hali wśród wysokich drzew. Hala Łabowska jest górą położoną w centralnej części pasma Jaworzyny Krynickiej na wysokości 1061 metrów i leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Właśnie 12 lat temu na małej polance powstał obelisk dzięki dwóm osobą, które były bezpośrednio związane z działalnością partyzantki i ks. Władysławem Gurgaczem. Pan Henryk Ferenc i Zbigniew Obtułowicz, obrali polanę nieopodal miejsca stanowiącego leśną bazę zbrojnego oddziału Polskiej Podziemnej Armii Narodowej, a obelisk poświęcono pamięci poległym w walkach z UB i KBW w latach 1948-1949. Inicjatorzy miejsca pamięci i granitowego obelisku za wierność i miłość do ojczyzny przepłacili wieloletnim prześladowaniem i więzieniem w zakładzie karnym we Wronkach. Pomnik odsłonięto dokładnie w 50 rocznicę męczeńskiej śmierci bohaterskiego kapelana, oraz dwóch żołnierzy partyzanckiego oddziału: Stanisława Szajny i Stefana Balickiego straconych w krakowskim wiezieniu na Montelupich.
Harcerze z I Starosądeckiej Drużyny musieli pokonać wiele kilometrów, aby pełnić wartę podczas mszy św. przy obelisku / Fot. Patryk Wegrzynek
Twórcą i dowódcą PPANu był Stanisław Pióro "Emir" a Polska Podziemna Armia Niepodległości była konspiracyjną i antykomunistyczną organizacją działającą m.in. na Sądecczyźnie w latach 1947-49. Ścisłe dowództwo liczyło od 20 do 25 żołnierzy, a cała organizacja liczyła kilkaset osób. Oddział został rozbity w 1949 roku kiedy na Słowacji w w okolicy Wyżnich Rużbachów zasadzce zginęli m.in. Stanisław Pióro, Adolf Cecur i Michał Cabak. Po przeprowadzeniu krwawej operacji płk Teodor Duda, szef WUBP w Krakowie, w meldunku specjalnym do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego donosił - 14.08.1949 roku banda "Żandarmeria" została zlikwidowana w całości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bogdański Leszek
  • Bogdański Leszek
  • 23.02.2012 10:23

kogoś katowało UB na pewno w domu Kowalików w Barnowcu zimą1948r Może by ich zapytać .Kowalik senior też był związany z PPANem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdański Leszek
  • Bogdański Leszek
  • 02.12.2010 07:07

Pan Henryk Ferenc był też w latach 1982-3 jednym z twórców młodzieżowej organizacji międzyszkolnej o nazwie Armia Wyzwolenia Kraju działał przy kościółku Kolejowym w N.Sączu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Bartusiak
  • Józef Bartusiak
  • 19.11.2010 11:07

Czy ktoś zna szczegóły bestialskiego mordu dokonanego na Adamie Klimczaku przez KBW? Stało się to podczas obławy na PPAN w Barnowskich lasach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
RoBert Chiteroch
  • RoBert Chiteroch
  • 13.09.2010 15:51

IPN do śmieci!
Ujawnić teczki wszystkie, nie będzie można nimi ''grać'' jak to kocha robić była partia PiS :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za ten artykuł. Warto aby Polacy wiedzieli jak najwięcej o '' Wyklętych''. A te czerwone i pomarańczowe ludziki chcą likwidacji IPN-u!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące, dobrze się czyta. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.