Facebook Google+ Twitter

Zbrodnia wołyńska to ludobójstwo czy czystka etniczna? Posłowie się spierają

Według relacji Informacyjnej Agencji Radiowej w tekście uchwały Sejmu o zbrodni wołyńskiej znajdzie się sformułowanie, że było to ludobójstwo. Stosowną poprawkę w tej sprawie poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Sonda

Zbrodnia wołyńska to ludobójstwo?

Masowa mogiła ofiar UPA odkryta w Woli Ostrowieckiej na Wołyniu / Fot. Leon PopekCzystka etniczna czy ludobójstwo?

Wczorajsza debata ws. podjęcia uchwały w 70. rocznicę zbrodni na Kresach Wschodnich podzieliła Sejm na dwa obozy. Posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Ruchu Palikota uważają, iż najwłaściwszym określeniem dla projektu jest "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa". Z kolei politycy SLD, PSL, PiS i SP zdecydowanie opowiadają się, by mord na Wołyniu nazwano ludobójstwem.

Projekty uchwał w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej przygotowały PO, PiS, SP oraz dwa projekty PSL. Po pracach w sejmowej komisji ds. kultury i masowego przekazu powstał jeden projekt komisyjny, w którym nie ma mowy o dniu pamięci ofiar, natomiast zbrodnia na Wołyniu została określona jako "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa".

Votum separatum w sprawie takiego zapisu w uchwale zgłosiły kluby SLD, PSL, PiS i SP. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski twardo opowiadali się w odniesieniu do zbrodni wołyńskiej za terminem "ludobójstwo". Posłowie tych ugrupowań wnoszą o wpisanie do uchwały, by 11 lipca został dniem pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej.

Jak dowiedzieli się dziś rano dziennikarze TVP Parlament poprawkę do ustawy posłów Solidarnej Polski, która określa to wydarzenie jako „ludobójstwo”, poparli posłowie Komisji kultury i środków przekazu. „Za” głosowało 10 posłów, 9 było przeciw.

"Jednym głosem, ale udało się i poprawka ze słowem „ludobójstwo” będzie pozytywnie rekomendowana przez komisję kultury, co zwiększa szansę na przyjęcie projektu z treścią, o jaką prosili Kresowiacy, zgodną z prawdą historyczną, że to, co wydarzyło się 70 lat temu, było okrutną skalą ludobójstwa" – powiedział dziennikarzom TVP poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Ostateczne głosowanie w kwestii uchwały odbędzie się w piątek w Sejmie.

Wyjątkowo krwawy ślad w polskiej historii

11 lipca mija 70 lat od tzw. "krwawej niedzieli", kiedy oddziały UPA wymordowały ok. 11 tysięcy ludzi. 11 i 12 lipca Ukraińska Powstańcza Armia dokonała ataków na ludność polską na Kresach Wschodnich (głównie w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano wówczas fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach katolickich. Doszło do bestialskich mordów w świątyniach Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Zostało wówczas zniszczonych ponad 50 kościołów katolickich.

Według danych IPN oddziały UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską wymordowały w latach 1942-1945 ok. 100 tys. ludności polskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Znam osobę, która miała wtedy 5 lat i do dziś pamięta dzieci powbijane na sztachetach. To chyba jednak było ludobójstwo?
Co nie oznacza, że trzeba ciągle grzebać w przeszłości. I wszystkimi niepowodzeniami obecnie obarczać naszych sąsiadów. Czas zakasać rękawy i podjąć próbę ratowania polskiej gospodarki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj wysłuchałam w radio przegląd prasy , wywiad z Pawłem Kowalem ....żenujący spektakl w Sejmie .
Uczcić pamięć pomordowanych na Wołyniu minutą ciszy , byłoby godnie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się nie podoba awantura polityków jak nazwać bestialski mord na Wołyniu .
Wygląda na to ,że ważniejsze są " punkty "zdobyte poprzez radykalizację określeń.
Gdzie byli przez 24 lata wolnej Polski ?
O czym mówią , kogo przekonują skoro 50 % Polaków nie słyszało o rzezi ? Zginęło tam 5 razy więcej Polaków niż w Katyniu .
Gdzie byli nauczyciele historii ? Teraz na potrzeby polityczne robi się cyrk w Sejmie.
Dlaczego milczy pan Kowal ,który tak interesuje się polityką wschodnią ?
Może warto pomyśleć o przyszłości i ucywilizować Ukrainę .
O zbrodniach pamiętamy i je czcimy ale życie idzie dalej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Chorążewicz przeproś p. Ukraińców, że zmuszeni byli mordować z okrucieństwem Polaków. Jeśli nazywa pan rzeż Polaków "brudami historycznymi" gratuluje przytomnego umysłu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co można myśleć o człowieku, Polaku, który mord na rodakach nazywa "wywlekaniem brudów historycznych"? Zapewne należy do 7 proc. Polaków, którzy nie słyszeli o Zbrodni Wołyńskiej. Roman masz rację, że tylko prawda, nawet ta najtrudniejsza może załagodzić sąsiedzki konflikt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są narody które posiadają w genach predyspozycje do tak okrutnych morderstw. Należą do nich Niemcy, Austriacy i Ukraińcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie osobiście trudno oddzielić pojęcie ludobójstwa od czystki etnicznej w przypadku Zbrodni Wołyńskiej.Wystąpienia banderowców skierowane były przeciwko Polakom, gdyż Ukraińcy właśnie w nich widzieli przeszkodę w tworzeniu nacjonalistycznego państwa ukraińskiego.Drogą do opanowania wspólnych wówczas ziem widzieli poprzez całkowitą eliminację Polaków. Pamięć i rozumienie tych wydarzeń nigdy nie będą tożsame dla Polaków i Ukraińców. Z tym, że Ukraińcy mówią głośno o zbrodniach czynionych na ich rodakach, my natomiast nie potrafimy nazwać rzeczy po imieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.