Facebook Google+ Twitter

"Zbrodnia z premedytacją" czyli cała prawda o człowieku

„Zbrodnię z premedytacją” koniecznie trzeba obejrzeć. Powodów aż nadto: wciąż aktualne opowiadanie Gombrowicza o manipulacji, precyzyjna reżyseria Izabelli Cywińskiej i doskonali aktorzy, zwłaszcza grający wirtuozersko Wojciech Malajkat.

 / Fot. mat. Teatru PoloniaOpowiadanie Witolda Gombrowicza, pochodzące z jego debiutanckiego tomu, samo w sobie jest dziełem perfekcyjnym. Nie dość, że w skondensowany sposób zapowiada późniejsze, charakterystyczne dla pisarza tropy i problemy (forma, gęba, „palic”, parobek), że przesiąknięte jest ulubionymi przez Gombrowicza: absurdem, groteską i parodią, to jeszcze kapitalnie gra z konwencją kryminału,
bawi aluzjami do Dostojewskiego i Czechowa, a wszystko to z niezwykłym wyczuciem efektu scenicznego.

Spektakl Izabelli Cywińskiej w Teatrze Polonia jest tak gombrowiczowski, jak tylko być może. Duch autora „Trans-Atlantyku” i „Ślubu” unosi się nad sceną, a opowieść Gombrowicza o manipulacji, nabiera w kontekście obecnych wydarzeń politycznych, szczególnego sensu. - Zajęłam się tym opowiadaniem, żeby pokazać jak jesteśmy terroryzowani przez różnych domorosłych myślicieli, jak łatwo jest przy pomocy manipulacji, wmówić nam jakąś bzdurę. „Zbrodnia z premedytacją” pokazuje, jak kierując się złą intencją, można doprowadzić do całkowitego wypaczenia cudzych myśli i uczuć – mówiła Izabella Cywińska, reżyser spektaklu, w wywiadzie dla Wiadomosci24.

Sędzia śledczy, pan H. (rewelacyjny Wojciecha Malajkat), przyjeżdża do ziemiańskiego dworku pana K. Na miejscu, od pogrążonej w żalu rodziny, dowiaduje się, że gospodarz domu zmarł poprzedniej nocy na atak serca. Wszelkie znaki wskazują, że wersja ta jest zgodna z prawdą. Tylko że pan H., osadzony w formie sędziego śledczego, gdy tylko słyszy słowo „śmierć”, zaczyna zachowywać się dość zaskakująco. Węszy morderstwo i nie spocznie, póki tego nie udowodni, zatruwając życie rodzinie zmarłego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za komentarze. A spektakl polecam! I śmieszny, i straszny :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa recenzja. Z pewnością dobra sztuka. Obsada wspaniała. Z wielką przyjemnością obejrzałabym ją... gdybym tylko mogła. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł. Z przyjemnością przeczytałem. W sumie tylko tytuł zbyt pesymistyczny jak dla mnie, ale lepszego sam bym nie wymyślił.;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.