Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24586 miejsce

Zbrodniarze ubeccy bezkarni. Czy na zawsze?

Mija 63 lata od pożaru hali z ponad setką obrabiarek w Elblągu. Żyje jeszcze jeden niewinnie skazany za podpalenie. Jego kaci: Humer i Kac nawet za wolnej Polski ani jednego dnia nie spędzili w więzieniu i już nie spędzą.

Nie wybaczę nigdy zbrodniarzom – mówi Józef Olejniczak / Fot. Grażyna WosińskaO drugiej w nocy 17 lipca 1949 roku wybuchł pożar w hali w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu. UB oskarżyło o podpalenie i szpiegostwo oraz doprowadziło torturami do skazania niewinnych ludzi.

Gdy w Polsce w czerwcu 1989 roku skończył się komunizm, zapanowała euforia po latach niewoli. Poszkodowani ze sprawy elbląskiej uwierzyli, że sprawcy zbrodni będą ukarani i cała prawda o skazaniu i torturowaniu niewinnych ludzi skrywana od 40 lat wyjdzie na jaw.

Czytaj także: Olejniczak: Byłem torturowany przez ubeków i skazany na więzienie

Tak się jednak nie stało. Nie tylko kaci nie zostali skazani za wszystkie swoje winy, ale mieli lub mają się dobrze, korzystając z wysokich emerytur. Ich dzieci i zwolennicy są przekonani, że jak się jest sprytnym i ma się władzę za sobą, nie ma kary za żadne zbrodnie. Jest to niebezpieczne i może się zemścić w przyszłości.

Cóż więc pozostaje? Jak pisał Christopher Browning, autor książek o nazistach, skoro zbrodniarza nie ukarano, musi on odpokutować w „piekle historii”.

Ponad sto stron aktu oskarżenia


Jednym z najbardziej znienawidzonych ubeków, prowadzących śledztwo w sprawie elbląskiej, był Adam Humer, wicedyrektor Wydziału Śledczego bezpieki. W 1955 roku uniknął kary, bo „chociaż ciąży na nim odpowiedzialność za wadliwe metody w pracy oraz wszystkie braki tamtego odcinka. Jednak jak ustaliła Komisja wyłoniona przez Biuro Polityczne KC PZPR ppłk Humer za niedozwolone metody w śledztwie osobiście odpowiedzialności nie ponosi” - tak pisali przełożeni Humera w 1955 roku.

W wolnej Polsce wprawdzie stanął on przed sądem i dostał wyrok, ale nie za sprawę elbląską.

Akt oskarżenia przeciw Humerowi i innym ubekom, m.in. Markusowi Kacowi, pochodzi z 24 maja 1993 roku. Prokurator Stefan Szustakiewicz, by zawrzeć wszystkie zarzuty, potrzebował stu dwudziestu jeden stron maszynopisu. Tak wyglądają dalsze liczby dotyczące sprawy: 52 zarzuty, 79 świadków, 274 dowody, 68 pokrzywdzonych. W mowie końcowej nazwał on ubeków kasynem przestępców szykujących ludzi na szubienicę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

mamono
kretynko
czy wiesz
że też
umrzesz ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 18.07.2012 10:40

a o potwornych zbrodniach ukrainców na narodzie polskim cicho i gdyby nie ksiądz zalewski to młodzi polacy nic by nie wiedzieli a IPN{to jakiś pseudotwór polityczny służący niedobrym celom jak np w sprawie ohydnego szkalowania wałęsy}siedzi w tym temacie jak mysz pod miotłą!!od ścigania zbrodniarzy na narodzie polskim powinny być wyłacznie niezawisłe sądy...a tak poza tym to ogniomistrz kaleń to świetny w historycznych realiach zamkniety film{choć rzeczywistość była jeszcze bardziej okrutna}

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelniczka
 • Czytelniczka
 • 18.07.2012 08:00

Ten komentarz trafil do moderacji!Ciekawa jestem kiedy zostanie , wreszcie umieszczony na tym portalu!
@Łukasz Brzezicki Wczoraj 18:15 -insynuujesz albo bredzisz.
Łajzo ,nie przyrównuj Ak'owców do zbrodniarzy spod znaku Tryzuba :Wojskowe Oddziały OUN-SD (Samostijnikiw Derżawnikiw). Banderowców , UPA,owców!!!!!!
To co opisałeś to właśnie robili zbrodniarze , Banderowcy :UPA . , a opisał to np. Jan Gerhard w "Łuny w Bieszczadach".
Jest rozśnież i tu ta brutalność striłców , a przede wszystkim ich dowódców UPA'owców(Sotni, Czot, Rojów , Łanki):
Walki z UPA - wspomnienia
http://jbbs.salon24.pl/207857,walki-z-upa-wspomnienia

Ogniomistrz Kaleń (Sergeant Kalen) cz. 1
http://www.youtube.com/watch?v=uQkKCLw9kBE

Ogniomistrz Kaleń (Sergeant Kalen) cz. 2
http://www.youtube.com/watch?v=p7Ite7t-9ig&feature=relmfu

Komentarz został ukrytyrozwiń
janusz łowca kotków
 • janusz łowca kotków
 • 18.07.2012 07:51

@Łukasz Brzezicki -Jesteś zagubionym, niedouczonym i przez to biednym członkiem stada lemingów.Takiemu jak ty drogę musi wyznaczać zawsze jakiś idiota(np: palikot,tusk). Wnioskuję,że jesteś jeszcze młody, bo bawisz się kamerką ,zajmij się jeszcze nauką historii ,to cię uleczy z głupoty .W przypadku gdyby wasza, sterowana ,lemingowa opcja się utrwaliła,to ty i inni będziecie na stare lata grzebać w śmietnikach i mieszkać w namiocie (wasi idole wszystko wam zabiorą-bo jesteście naiwnymi nieukami ).

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.07.2012 07:28

A'propos "lemingów":

mam wrażenie, że piszą o nich źle ci, którzy ich urodzili, wychowali i nie zdołali wpoić smoleńskich zasad moralnych ani różańców dwa razy dziennie. Jaki z tego morał? Nie krytykuj własnego dziecka, anonimie, bo to obciach. Zrób sobie kolejne, w myśl głoszonej zasady na prawicy, i wychowaj poprawnie.

;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
tylko pytam
 • tylko pytam
 • 18.07.2012 00:42

do p. Winka i tego na Ch.: PO leci na łeb, na szyję a cała Polska się pyta: Lemingi, Pajace, Nieuki - rozumiemy, że nie udało się wam dziś jeszcze nasikać na znicze - ale czy obsikaliście już chociaż wasze grille?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do panów narodowców: matematyka jest według Was antypolska?

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
 • f
 • 17.07.2012 22:17

@my naród- jesteś OK,ale z tym Powstaniem to sobie doczytaj.Powstańcy walczyli, bo chcieli i nie mogli doczekać się wydania rozkazu o początku walki.Taki głupi POgląd o Powstaniu ma zdradek ,o wolność trzeba walczyć ,nie kalkulować .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji. Każda wymiana zdań może służyć promocji historii.
Dziękuję za wsparcie, by książka powstała.
Na koniec do tych co wierzą w działaność IPN niech zajrzą na http://www.ipn.gov.pl/. Dowiedzą się z niej co robi IPN. Jego akcja edukacyjna i wydawnicza jest nie do przecenienia.
Gdyby nie powstał IPN i jego profesjonalne archiwum nie dotarłabym do tych materiałów. Leżałby nadal w archiwach wojskowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 17.07.2012 22:05

Andrzej Chorążewicz Dzisiaj 19:35
TOBIE SYNKU JAK ZWYKLE COŚ SIĘ PIERDZIELI WE ŁBIE.
w szkole byłeś zapewne tukiem do sześcianu skoro odpowiedzialnością
za Powstanie W. obarczasz zwykłych żołnierzy AK.
A co z tymi którzy wydali rozkaz do Powstania skazanej na klęskę
podziemnej AK.
To oni winni są ruinom warszawki i 200tyś zabitych.
stać cię na obarczenie ich winą?
nie, bo jesteś tchórz, wolisz kopać tych którzy składali przysięgi i wykonywali rozkazy

musisz być niezłą kanalią

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.