Facebook Google+ Twitter

Zbrodnie LRA. Dlaczego nikogo nie obchodzą?

Napadają na wioski, jedna po drugiej. Mordują wszystkich, w tym kobiety. Robią to za pomocą maczet czy pałek albo paląc żywcem. Dzieci wcielają w swoje szeregi. I to błędne koło powtarza się w Afryce Środkowej na nowo każdego dnia. Ten koszmar nazywa się Armia Bożego Oporu.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fire_in_Parabongo_IDP_camp,_Uganda_crop.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Fire_in_Parabongo_IDP_camp%2C_Uganda_crop.jpgCo jakiś czas w ogólnodostępnych mediach pojawiają się informacje pochodzące z czarnego lądu o kolejnych wojnach domowych czy zamachach stanu. Jednak w tym całym afrykańskim piekle jest coś o wiele gorszego niż i tak straszne bratobójcze walki, i miliony sierot bez szans na lepszą przyszłość.

Proszę sobie wyobrazić, że na wasze miasteczko napada banda uzbrojonych, bezwzględnych bojowników, którzy nie zadają żadnych pytań. Po prostu mordują wszystkich mężczyzn, gwałcą i okaleczają kobiety oraz porywają dzieci by wychować je na nowych rebeliantów. Poza tym palą wszystkie domy a wcześniej rabują je z wartościowych przedmiotów. Ofiary nie mogą liczyć na żadną pomoc, pozostaje im tylko modlitwa. Niemożliwe? Tak wygląda rzeczywistość Afryki Środkowej.

Te wszystkie okropności są "dziełem" prawdopodobnie najbardziej tajemniczej organizacji zbrojnej na świecie - Armii Bożego Oporu (Lord's Resistance Army, LRA). Tak naprawdę do światowej opinii publicznej przeniknęło bardzo niewiele informacji na temat ideologi czy liczby członków tej bezwzględnej organizacji.

http://www.youtube.com/watch?v=-ip08pjKngI / Fot. fot. screen"Armia" powstała w 1987 r. Od tego czasu na jej czele stoi Joseph Kony (na zdjęciu z prawej), któremu miał objawić się Bóg i kazać mu stworzyć partyzantkę, która będzie chronić lud Acholich (mniejszość narodowa zamieszkująca północną Ugandę, ich populację określa się na około 2 miliony). By odbudować wcześniej rozbity przez siły rządowe podobny ruch militarno-religijny, Kony ogłosił, że we śnie objawił mu się duch, który nakazał mu zdobyć Ugandę, zniszczyć grzeszników i rządzić krajem według Dekalogu.

Ideologia grupy oficjalnie opiera się na mieszance chrześcijaństwa, rdzennych religii oraz nawet magii. Jednak w opinii wielu specjalistów trudno jednoznacznie sprecyzować czym kieruje się LRA napadając kolejne wioski i mordując kolejnych niewinnych cywilów. Na pewno priorytetem nie jest dla nich walka polityczna ponieważ atakowali by cele wojskowe i rządzących Ugandą a nie wioski i wsie. Póki co ich jedyną ideologią jest terroryzowanie ludności cywilnej i bezwzględne jej eliminowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Jak by tam była ropa, uran albo chociaż diamenty to by z pewnością już dawno zainteresowało to władze największych mocarstw i poradzono sobie z problemem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wobec ważkości temtu podjętego przez autora wasze dowodzenia istnienia błędu czy tylko literówki jest czystą dziecinadą, która psuje myśl przewodnią autora. Szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg mnie autor zrobił błąd, a nie literówkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Błędy powstałe w trakcie przepisywania bądź spontanicznego tekstu przynajmniej wg definicji, którą znam od lat, a wg Joanny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze, czy wiesz, co to jest literówka? Bo śmiem wątpić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka tam bieda na broń to mają spore sumy kogo tu żałować ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Armia" powstała w 1987 r. Od tego czasu na jej czele stoi Joseph Kony (na zdjęciu z prawej), któremu miał objawić się Bóg i kazać mu stworzyć partyzantkę, która będzie chronić lud Acholich (mniejszość narodowa zamieszkująca północną Ugandę, ich populację określa się na około 2 miliony)."

Kolejny któremu objawił się Bóg. :) I jak tu mu udowodnić, że nie ma racji? A może ma rację?

Swoją drogą ta Afryka to ma problem. Tyle lat a u nich miliard narodów, milion miliard języków i twory typu RPA. Jest taki naród jak rpański?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanna Pachla. No wiesz co...znalazłaś literówkę? ; p

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Napadają na wioski, jedna po drugą" - ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy ktoś ze świata przejmował się w latach 50 losem Tunezji, Algierii czy Maroko? Czy Państwo słyszeli kiedyś o tragicznych wydarzeniach w tych państwach?
Czy kogoś obchodziły mordy ludności cywilnej w "koloniach" przez wielką Francję?
Czy ktokolwiek interweniował w sprawie wojen domowych pomiędzy Tutsi i Hutu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.