Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8215 miejsce

Zbudowano replikę łodzi Jezusa

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-10-13 09:40

W środku Gór Opawskich, na małym akwenie w wiosce Wieszczyna odbyło się uroczyste wodowanie repliki łodzi, jaką po jeziorze Genezaret pływał Jezus z apostołami. Łódź własnoręcznie pomagał wykonać ojciec Antoni Dudek, przeor klasztoru franciszkanów w pobliskim Prudniku. - I tak zawitała do nas Ziemia Święta - komentowali licznie przybyli goście.

 / Fot. Dziennik ZachodniOjciec Dudek, występujący w charakterystycznej czerwonej włóczkowej czapce, znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów. Wiosną zorganizował w swoim klasztorze zjazd mniej lub bardziej sławnych osób noszących nazwisko Dudek. Tym razem zainspirował się planami łodzi rybackiej sprzed 2 tysięcy lat, które zobaczył w izraelskim kibucu podczas swego pobytu w Jerozolimie. Historycy twierdzili, że właśnie takich łodzi używali rybacy w czasach Chrystusa. Ojciec Dudek postanowił wykonać dokładną kopię.

 / Fot. Dziennik ZachodniPołożony u podnóża gór Prudnik nie ma tradycji szkutniczych, ale zaprzyjaźnieni z franciszkanami rzemieślnicy stanęli na wysokości zadania. Łódź budowana była od listopada w warsztacie w Trzebini. Choć wymaga jeszcze pewnych poprawek - choćby uszczelnienia i pomalowania - została zwodowana na stawie w Wieszczynie. W roli rybaków wystąpili studenci z Wrocławia, związani z akademickim duszpasterstwem. - Świetna łódka. Cztery osoby przy wiosłach wystarczą, by nią płynąć. Prosta sprawa, nawet się nie zmęczyliśmy - mówili.

Piotrowa Łódź nie zostanie w Prudniku. W czerwcu ma być atrakcją modlitewnych spotkań w Lednicy: w czasie nabożeństw będzie nią wożona Eucharystia. Potem, jak można usłyszeć nieoficjalnie w Prudniku, mogłaby trafić do klasztoru na Jasnej Górze.

Ojciec Antoni Dudek: No i daliśmy radę. Pracowaliśmy przez 74 dni i, jak ktoś podliczył, zajęło nam ta budowa 419 godzin ciężkiej pracy. To w sumie mało, bo jakiś szkutnik powiedział mi, że taką łódź trzyosobowa ekipa powinna budować przez półtora roku. My byliśmy lepsi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.