Facebook Google+ Twitter

"Zbudzone głosy Azji". 8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-09-25 14:40

24 września minął drugi dzień 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Gwiazdami wieczoru był zespół Ayarkhaan z Jakucji i chór Rustavi z Gruzji.

Rustavi / Fot. Adam Oleksiak, Kajetan Witkowski/mat. Stołeczna EstradaPięć artystek z Jakucji zagrało na khomusach (niewielkich drumlach) - instrumencie, wzbudzając niekłamany zachwyt wśród publiczności sali koncertowej w namiocie festiwalowym przed PKiN.

W kompozycjach Ayarkhaan pojawiły się motywy stworzenia świata oraz instrumentalne i wokalne imitacje odgłosów zwierząt i przyrody. Tchnienie wiatru, rżenie konia, stukot ich kopyt, odgłos stępa aż po szaleńczy galop, sprawiało wrażenie, jakby się na żywo widziało walkę człowieka z żywiołem.Występ tych kobiet to znakomite połączenie tradycji i awangardy. Dodatkowo można było się zachwycić ich urodą i pięknymi ludowymi strojami. W tej sytuacji nie można się dziwić bisom, bez których publiczność nie wypuściłaby wspaniałych i zadziwiających umiejętnościami artystek ze sceny.

Więcej zdjęć zobaczysz w galerii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak, dla kinomanów atrakcji też nie brakowalo. Przed koncertami można bylo się wybrać na festiwal filmowy PLANETE+ DOC do Kinoteki (kilka kroków dalej) i obejrzeć np. "Hair India, "Dwa konie Czyngis-chana" czy "Hanami – Kwiat wiśni".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinomaniak
  • Kinomaniak
  • 26.09.2012 13:01

Polecam towarzyszące festiwalowi pokazy filmowe w Kinotece. A swoją drogą nie przypuszczałem, jak wielkie bogactwo odmian folkloru tkwi w ludowej tradycji na całym świecie. Prawdopodobnie poznajemy zaledwie cząstkę ogromnego zasobu i nieznanego szerzej repertuaru pieśni i dzieł muzycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 25.09.2012 17:12

Chociaż lubię swojskie, praskie klimaty, te z mroźnej Jakucji i słonecznej Gruzji bardzo mi przypadły do gustu. Ten festiwal to strzał w dziesiątkę. Dom Kultury na Rakowcu też coś podobnego organizuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.09.2012 15:05

Ja również recenzentce szczerze gratuluję i jestem ciekaw jej kolejnych artykułów. Nie tylko zresztą z tej imprezy i tego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fan
  • fan
  • 25.09.2012 14:59

Pięknie, skrótowo, przekrojowo... A ileż w tej osobistej relacji z koncertu emocji. Czytając odnoszę wrażenie, jakbym tam był i słyszał te zbudzone głosy. Gratulacje, Pani Ewo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.