Facebook Google+ Twitter

Zbuntowali się na kursie Della

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-25 10:26

Mieliśmy być elitą, a wylądowaliśmy w obozie pracy - skarżą się pracownicy łódzkiego zakładu Dell, którzy polecieli na trzymiesięczne szkolenie do irlandzkiego Limerick. W sobotę około 100 osób wszczęło akcję protestacyjną.

Przed rokiem w Łodzi tysiące chętnych do pracy w fabryce Della, a teraz w Irlandii kilkudziesięciu zawiedzionych warunkami szkolenia... / Fot. Dziennik ŁódzkiPrzedstawiciele amerykańskiego koncernu komputerowego Dell pojawili się w Łodzi rok temu. Podczas "dnia otwartego" firmy drzwi łódzkiej filharmonii szturmowało w nadziei na zatrudnienie ponad 7 tys. osób. Angaże ma dostać tysiąc. Pracę mają rozpocząć w listopadzie, gdy ruszy łódzki zakład Della.

Czterystu "pionierów", którzy jako pierwsi podpisali umowy, w sierpniu poleciało na szkolenie do Limerick, gdzie znajduje się największy europejski zakład Della. Niestety, wielu z nich przeżyło bolesne rozczarowanie. - Polscy menedżerowie od trzech tygodni zmuszają nas do pracy po 12 godzin dziennie, grożąc, że jeśli nie będziemy zostawać dłużej, stracimy posady. A przecież podpisaliśmy kontrakty na ośmiogodzinny dzień pracy - załamuje ręce Piotr, w Dellu zatrudniony przy linii produkcyjnej. Jak wygląda zmuszanie? Pistoletu do głowy nikt oczywiście nie przystawia, ale...

Polscy pracownicy Della zostali w większości zakwaterowani w małych wioskach, daleko od Limerick. Polacy nie mają własnych samochodów, nie znają dróg. Do pracy i z pracy wożą ich autobusy, podstawiane przez firmę. - Jesteśmy bezbronni, całkowicie zdani na te nieszczęsne autobusy - mówi Paweł, inny robotnik Della. - A szefowie to wykorzystują. Dla tych, którzy się buntują i zamierzają wracać do domu po ośmiu godzinach, nikt nie zamawia transportu. Po trzech tygodniach harówki zdecydowaliśmy się na strajk - dodaje Paweł.

W ostatnią sobotę Polacy zostali poproszeni, by po godzinach pakowali laptopy do wysyłki. Nie wykonali polecenia. Wyszli z zakładu. W proteście udział wzięło - według różnych relacji - od 30 nawet do 100 osób. - Zaskoczony menedżer, widząc, że odważyliśmy się na strajk, chciał nas przekupić piwem. Potraktował nas jak żebraków, którzy zgodziliby się harować tyle godzin za głupie piwo - oburza się Piotr. Teraz zaniepokojeni pracownicy drżą o to, jakie będą konsekwencję sobotniego buntu. Podpisali wprawdzie umowy na czas nieokreślony, przed wyjazdem usłyszeli jednak, że ci, którzy się nie sprawdzą, dostaną wymówienia.

- Pracownicy Della powinni się do nas zwrócić i dokładnie opisać sytuację - mówi Katarzyna Wodniak z wydziału konsularnego polskiej ambasady w Irlandii. - Być może sprawę trzeba zgłosić do inspekcji pracy lub sądu. Jeżeli pracownicy zastrajkowali, to i tak już poszli z szefami na noże - dodaje Wodniak. Szybką pomoc pracownikom koncernu oferuje Waldemar Krenc, szef "Solidarności" w regionie łódzkim. - Odbywający praktyki w irlandzkim zakładzie Della powinni jak najszybciej się do mnie zwrócić. Jestem w stanie zaalarmować irlandzkie związki zawodowe, które staną w ich obronie - zadeklarował wczoraj. Rafał Branowski, rzecznik Della, poinformował nas, że sprawa jest badana. Niestety, nie doczekaliśmy się odpowiedzi na zarzuty pracowników. A lista skarg wcale nie kończy się na już wspomnianych.

Polacy, którzy pojechali do Limerick, żalą się też na brak opieki medycznej i zakwaterowanie. No i jeszcze kwestia pieniędzy... Wśród łódzkich robotników pracownicy Della mieli być elitą, przynajmniej finansową. Tymczasem na spotkaniu, na które zaproszono kilku losowo wybranych pracowników produkcji, okazało się, że po powrocie do Polski będą zarabiać około 1100 zł na rękę. To mało nawet jak na łódzkie warunki. Średnia płaca w mieście przekracza 1800 zł netto, w dużych zakładach, takich jak Indesit, pracownicy mogą zarobić bez nadgodzin około 1300 zł.

(imiona pracowników Della zostały zmienione)
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.09.2007 14:27

Balcerowicz musi odejść!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest tak pięknie, kapitalistycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A miało być tak pięknie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.