Facebook Google+ Twitter

Zbyt zamożni na unijne wsparcie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-04 07:38

Za kilka lat pięć polskich województw może stracić unijne dotacje - informuje "Rzeczpospolita". Ich mieszkańcy staną się zbyt zamożni, by otrzymywać wsparcie z Brukseli.

Na razie na pomoc dla Polski przeznaczonych jest 85 procent unijnych środków. Po 2013 roku zacznie obowiązywać nowy siedmioletni budżet Unii Europejskiej i sytuacja może ulec zmianie.

Utrata unijnych funduszy może dotyczyć Mazowsza, Dolnego Śląska, Wielkopolski, Śląska i Pomorza. Najnowsze prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową przewidują bowiem, że w 2015 roku poziom zamożności mieszkańców tych województw przekroczy 75 procent unijnej średniej. Oznacza to utratę części pomocy z Unii Europejskiej, zwłaszcza na budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, szkół czy szpitali.

Według wicemarszałka województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka, z jednej strony jest to powód do dumy, bo społeczeństwo polskie szybko się bogaci. Z drugiej jednak - oznacza poważne wyzwania dla województw.
Były wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński zaznacza jednak, że Polska może pójść śladem Hiszpanii, która zabiegała o podniesienie limitów pomocy UE dla najbiedniejszych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.