Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5667 miejsce

Zdarta płyta, czyli niepotrzebne krążki CD

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-31 13:30

Płyta CD może mieć wiele zastosowań. Jednak co stanie się z nią wtedy, gdy już nie będzie potrzebna?

CD / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cd-r.jpgDawniej najpopularniejsze nośniki danych, dzisiaj często bezużytecznie zalegające krążki na regałach. Mowa o płytach CD, tak popularnych jeszcze do niedawna, obecnie stopniowo wypieranych przez bardziej rozbudowane i pojemniejsze przenośne dyski pamięci.

Wiele osób, którym zużyte płyty CD nie są już do niczego potrzebne, po prostu wyrzuca je na śmietnik. Dowodem są rozmowy prowadzone na forach internetowych. Użytkownik jednego z nich zadaje pytanie: „Witam. Mam trochę zużytych płyt CD/DVD. Chcę się ich pozbyć. Pojemnik na odpady plastikowe będzie dobry?” A tuż pod nim posypała się lawina odpowiedzi:

- „Pewnie tak, przedtem dobrze je zniweczyć np. niszczarką”,
- „Trudno powiedzieć. Ja mam podobny problem”,
- „Co do niszczenia płyt to wystarczy igłą pojeździć po stronie z danymi, tak, żeby zerwać kawałek folii”
- „Ja tam zużyte płyty CD przyklejam na ścianę”

Jak widać świadomość szkodliwość substancji z jakich zbudowana jest płyta CD nie jest zbyt duża i za najlepszą można uznać jedynie odpowiedź ostatnią.

Płyta kompaktowa zbudowana jest z czterech warstw: poliwęglanowej warstwy nośnej w postaci plastikowego krążka; warstwy barwnika, który ulega stopieniu w momencie zapisu; warstwy odbijającej złotej lub aluminiowej oraz ochronnej warstwy z lakieru. Połączenie tych wszystkich składników tworzy krążek, którego żywotność szacuje się na 100 do 300 lat. Niestety, ale tak długi okres degradacji, może mieć jedynie negatywny wpływ na środowisko. A wystarczy tak niewiele aby tego uniknąć.

W Polsce, niestety, wciąż mało popularna jest utylizacja płyt CD. Istnieje jednak sporo wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm na terenie całego kraju i nie ma większego problemu ze skontaktowaniem się z nimi. Często sami ich przedstawiciele proponują darmowy odbiór zbędnego materiału, co czyni jeszcze łatwiejszym pozbycie się takiego kłopotu.

Średnia cena za utylizowanie płyt kompaktowych jest trudna do określenia, ponieważ są to wartości podlegające negocjacji i zależne od ilości nośników jakich chcemy się pozbyć. Dlatego zanim wrzucimy kolejną zużytą płytę do śmietnika wraz z innymi odpadkami, zastanówmy się czy nie mamy ich więcej. Może wśród znajomych również udało by się zebrać kilka sztuk zużytych krążków, i następnie zorganizować ich utylizację, dbając tym samym ekologię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

(+) Nie tylko przedstawienie problemu ale także wskazanie rozwiązania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważny temat i bardzo skutecznie przemilczany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo, bardzo ciekawy artykuł. Duży plus. Życzę w Nowym Roku dużo dobrych artykułów, a po za tym "grubej kołderki" z piórek!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapomnialam dodac plusa :) Martyno, pociagnij ten temat, skontaktuj sie z firmami i napisz cos wiecej

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ plus ! temat rzeczywiscie wazny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo ważny temat, nie zauważalny przez prasę......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.