Facebook Google+ Twitter

Zdarzyło się 15 maja 1891 roku. Encyklika papieża robotników

15 maja 1891 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum Novarum o kwestii socjalnej. Opowiada się w niej przeciw temu, by państwo zagarnęło wszelką własność prywatną. Jest za współpracą pracowników i pracodawców.

Leon XIII, papież / Fot. www.duszpasterstwotalent.plLeon XIII jest rówieśnikiem Fryderyka Chopina. Urodził się w 1810 roku jako Giacomo Vincenzo de Pecci. W wieku 27 lat został księdzem, a w wieku 43 lat był już kardynałem. Podczas działalności w Belgii poznał problemy, jakie wynikają z uprzemysłowienia kraju. Został wybrany na papieża w 1878 roku. Trzynaście lat później wydał on pierwszą encyklikę społeczną Rerum Novarum w historii Kościoła. Zyskał wtedy przydomek papieża robotników. Tak pisze Leon XIII o genezie powstania encykliki: "W ostatnim wieku zniszczono stare stowarzyszenia rękodzielników – informuje. - I tak robotnicy osamotnieni i bezbronni z czasem spostrzegli, iż są wydani na łup nieludzkości panów i nieokiełznanej chciwości współzawodników" – dodaje.

Mija 120 lat od tamtej chwili. Jak pokazała historia, Leon XIII miał rację, krytykując socjalizm w wydaniu marksistowskim. W Polsce się nie sprawdził. 4 czerwca 1989 roku Polacy zagłosowali na kapitalizm.

Leon XIII uważał, że ten ustrój się sprawdzi, gdy rządzący, pracodawcy i pracownicy będą współpracować. "Panujący niechaj spieszą z ratunkiem przez ustawy i zarządzenia swoje" – czytamy w encyklice - "Bogaci, pracodawcy niech pamię­tają o swoich obowiązkach. Robotnicy niech praw swoich docho­dzą sposobem godziwym".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niestety w Polsce kapitalizm kuleje ograniczony przez aparat państwowy. Nie bardzo słuchają papieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.