Facebook Google+ Twitter

Zdążyć z pomocą małemu chłopcu ze Słupska...

Adaś niespełna miesiąc temu obchodził swoje drugie urodziny. Tak jak inne dzieci śmieje się i płacze, a do szczęśliwego życia potrzebuje miłości, opieki i zainteresowania. Ma jednak zespół Downa i potrzebuje pomocy.

Adaś Szybilski na placu zabaw we wrześniu 2010 roku / Fot. Monika SzybilskaAdaś ze Słupska jest małym i dzielnym chłopcem, który przyszedł na świat w zimowy poranek przedostatniego dnia 2008 roku. Jest pierwszym dzieckiem Moniki i Piotra Szybilskich, dlatego wieść o jego narodzinach była cudowną nowiną dla całej rodziny. Szczęście nie trwało jednak długo, ponieważ lekarz odbierający poród oznajmił rodzicom, że ich synek ma wadę genetyczną spowodowaną obecnością dodatkowego chromosomu 21.

Informację o tym, że Adaś ma zespół Downa Państwo Szybilscy przyjęli z przerażeniem. Byli w szoku i nie wiedzieli dlaczego ich to spotkało. Dziecko z taką wadą genetyczną może jednak przyjść na świat w każdej rodzinie, niezależnie od uwarunkowań socjalnych, ekonomicznych, rasowych i kulturowych. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na około 1:800-1:1.000 żywych urodzeń, a przyczyna niewłaściwego podziału w komórce jajowej lub plemniku, w wyniku którego dochodzi do powstania tego syndromu jest wciąż nieznana.

Koniec 2008 roku i początek 2009 był dla Państwa Szybilskich bardzo trudnym okresem. Mieszały się w nich uczucia zarówno negatywne, jak i pozytywne. Przeważyły jednak te drugie i rodzice od razu obdarzyli swojego synka ogromną miłością. Bardzo dużym wsparciem i pomocą okazali się wtedy ich ukochani rodzice i zarazem dziadkowie Adasia.

W najbliższą niedzielę, tj. 30 stycznia chłopiec skończy 25 miesięcy i jak podkreślają Państwo Szybilscy jest wspaniałym dzieckiem. Każdego dnia Adaś daje swoim rodzicom wiele miłości i radości, dzięki czemu łatwiej jest im spoglądać w przyszłość z wiarą i nadzieją. Cnoty te są bardzo ważne, ponieważ mimo, że istnieją pewne genetyczne i fizjologiczne ograniczenia, które jest ciężko przezwyciężyć, to z zespołem Downa można żyć godnie. Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia dziecka z tym syndromem mogą poprawić działania zainicjowane już we wczesnym dzieciństwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.