Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10149 miejsce

Zdążymy z budową autostrad i dróg ekspresowych na Euro?

Tak - odpowiadają zgodnie przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, którzy dziś przedstawili koncepcje i założenia budowy dróg w Polsce przed mistrzostwami Europy w 2012 roku. Założenia są optymistyczne - przed pierwszym meczem na Euro wybudujemy 1605 km autostrad oraz 2418 km dróg ekspresowych.

Drogi Ekspresowe w Polsce, stan na rok 2008 i 2012. / Fot. Materiały PrasoweWszystkie odcinki dróg ekspresowych w Polsce, mają dziś zaledwie 317 km, jednak już w tym roku ma powstać 514 kilometrów nowych dróg. W następnych latach dróg ekspresowych będzie przybywać, w 2009 roku powstanie 975 km, a rok później 612 km tras. W 2012 roku zostanie dobudowanych jeszcze 157 km.

Autostrady w Polsce, stan na rok 2008 i 2012. / Fot. Materiały prasoweLepiej ma się sprawa, jeśli chodzi o autostrady. Od granicy z Niemcami, przez Wrocław i Opole autostradą możemy dojechać do Krakowa. Druga autostrada łączy Łódź i Poznań. Autostradą można dojechać także z granicy niemieckiej do Szczecina. W tym roku powstanie rekordowe 625 km autostrad, a rok później wybudujemy jeszcze 281 km.

Tyle kilometrów dróg powstanie w Polsce do Euro 2012. / Fot. Materiały prasoweMinister infrastruktury, Cezary Grabarczyk poinformował, że w 2008 roku na te inwestycje zostanie wydanych 20,8 mld złotych. Rok później budowy autostrad i dróg ekspresowych pochłoną 32,4 mln złotych, miliard mniej w 2010 roku. Natomiast w 2011, ministerstwo wyda na inwestycje drogowe 23,2 mld zł. W pierwszym kwartale 2012 roku z budżetu pójdzie na ten cel 13,2 mld zł.

Najpierw jednak ministerstwo musi uporać się ze zmianą w Prawie zamówień publicznych oraz koncesjach na roboty budowlane i usługi, aby autostrady i drogi ekspresowe budować znacznie szybciej. Być może pomogą nam w tym zagraniczni partnerzy, bowiem były już prowadzone rozmowy m.in. z ministrem budownictwa republiki Chin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

nabuchodnozor(ROM)
  • nabuchodnozor(ROM)
  • 24.02.2012 13:01

No to im k**wa nie wyszło... :( Nic się w tym cholernym kraju nie zmienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ministerstwo ustawą to może wprowadzić ograniczenie predkości w obszarze zabudowanym. Podniesienie tempa budowy w systemie zarządzania pieniędzmi publicznymi jest niemożliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damy radę :) Jestem zawsze optymistą i wierzę, że zdążymy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taak... Planów i obietnic zawsze mieliśmy w Polsce dużo, nie tylko w tej sferze. Tyle że, niestety, zawsze musi być jakieś "ale". Tym razem mówi o nim ostatni akapit. Nie zdziwię się, jeśli na rok przed Euro usłyszymy nagle od robotników budujących drogi: - Szkoda słów, wie pan... - a rządzący będą się gęsto tłumaczyć, że niestety nie udało się odpowiednio zmienić prawa, przez co niemożliwe było szybkie wybudowanie autostrad. Obym się mylił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie wiem jak można zadawać takie pytania?! Będą bezpieczne drogi i autostrady, a przy nich kryte pływalnie. No i jeszcze niższe podatki,- jednocześnie wyższe świadczenia socjalne. To będzie cud! Przecież Donald T. Wam to obiecał... Gdy budowaliśmy 2 Japonię założenia również były optymistyczne ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.