Facebook Google+ Twitter

Zderzenie kultur

Dziedzice kultury Łemków, czyli szacunek dla tradycji

Przemierzając Mazury można natknąć się na każdym kroku na ślady obecności dwóch kultur. Działa tam Stowarzyszenie Wspólnoty Kulturowej "Borussia". Prowadzi ono działalność na rzecz budowania i pogłębiania kultury dialogu i tolerancji między ludźmi różnych narodowości, wyznań i tradycji. Region Warmii i Mazur (dawne Prusy Wschodnie) bez wątpienia stanowi takie dziedzictwo. Po wielu zawieruchach dziejowych stał się strażnikiem dziedzictwa kultury, którą tworzyły pokolenia ludzi zamieszkujących kiedyś te tereny. "Powierzone nam dziedzictwo powinniśmy chronić" to słowa Roberta Traby współzałożyciela Stowarzyszenia "Borussia", do których się przyłączam.

Ale Warmia i Mazury to nie jedyny region Polski, na którym stykały się i egzystowały różne kultury.Jastrzębik / Fot. Andrzej Hajdasz Także Beskid Sądecki jest miejscem zderzenia kultur. Zamieszkiwali go niegdyś górale karpaccy pochodzenia ruskiego i wołoskiego zwani Łemkami. Posiadali własny język, kulturę i obyczaje. Pierwotnie ludność ta wyznawała prawosławie. Jednak po Unii Brzeskiej w 1596 r., powołującej Kościół Katolicki obrządku wschodniego (zwanego potocznie unickim, a później greckokatolickim) duża grupa wyznawców uznała zwierzchnictwo papieża. Oznacza to, że Łemkowie należeli do kościoła katolickiego, jednak modlili się w obrządku wschodnim.

Pozostały po nich drewniane kościółki. Niemal wszystkie są trójdzielne. Składają się z sanktuarium (w którym stoi ołtarz), nawy i babińca. Łemkowszczyzna wzbudza szacunek dla inności, zachwyca widokiem starych cerkwi wśród oceanów traw i wszechogarniającej ciszy.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Andrzeju zdjęcia są bardzo oryginalne, a wycieczka na którą zabierasz opisując nieznane mi miejsca bardzo ciekawa....
Wiem i czekam, że będzie ich więcej.
Twój talent patrzenia i rejestrowania obrazem i słowem urzeknie niejednego....

Komentarz został ukrytyrozwiń

...dziękuję za możliwość publikacji materiału. Miło jest usłyszeć, że zdjęcia się spodobały :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny debiut:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za materiał.
Rzeczywiście, ciekawe miejsca do zwiedzenia.
Bardzo ładna FotoGaleria zdjęć.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.