Facebook Google+ Twitter

Zderzyły się dwie satelity okołoziemskie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-12 07:05

Po raz pierwszy w historii doszło do zderzenia i całkowitego zniszczenia 2 satelitów okołoziemskich - rosyjskiego i amerykańskiego. O kolizji poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Do zderzenia doszło we wtorek nad obszarem Syberii, na wysokości 800 kilometrów nad ziemią. W efekcie kolizji w kosmosie powstały dwie chmury odłamków.

Na razie nie wiadomo na ile części rozpadły się satelity i jak duże są ich pozostałości. Analiza skutków zderzenia potrwa kilka miesięcy. NASA zapewnia jednak, że odłamki nie stanowią zagrożenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży 400 kilometrów niżej.

Pierwszy ze zniszczonych satelitów został wystrzelony w 1997 roku. Ważył prawie 600 kilogramów i należał do amerykańskiej korporacji telekomunikacyjnej Iridium, obsługującej sieć telefonii satelitarnej. Drugi - rosyjski satelita - ważył prawie tonę i znajdował się na orbicie od 15 lat. Kilka lat temu Rosjanie stracili nad nim kontrolę.

W przeszłości doszło już do kilku kolizji kosmicznych. Były to jednak drobne „stłuczki" małych satelitów i zużytych części rakiet. Naukowcy twierdzą, że poważnych zderzeń, takich jak wtorkowe, będzie więcej bo w kosmosie robi się coraz gęściej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kosmos stał się smietnikiem technologii:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.