Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1136 miejsce

ZDiTM Szczecin nie nadąża z naprawami szyn i zwrotnic tramwajowych

Chociaż w nocy z 4 na 5 kwietnia wymieniana była zwrotnica wyjazdowa z przystanku końcowego na Pomorzanach, w czwartek o godzinie 8:40 na pętli tramwajowej na Pomorzanach wykoleiła się "12".

Szyny tramwajowe i zwrotnice na pętlach tramwajowych (końcowych przystankach) są tak wyjeżdżone, że mieszkańcy okolicznej ul. Budziszyńskiej zwrócili się do prasy w sprawie nieznośnie hałasujących składów tramwajowych. Narzekali na bardzo przenikliwy hałas i pisk, gdy koła tramwajów ocierające się na zakrętach wpadają w nieprzyjemny rezonans. Powodem pisku są wyjeżdżone tory na zakrętach i zwrotnicach.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie próbuje własnym sumptem wykonywać w Warsztatach Tramwajowych zwrotnice i sukcesywnie je wymieniać i właśnie w nocy z 4 na 5 kwietnia wymienił zwrotnicę wyjazdową, a nawet napawał zbyt wyjeżdżone szyny. Na pętli na Pomorzanach przystanek końcowy ma pięć linii tramwajowych, są to 3, 6 w kierunku Dworca Kolejowego, 4, 11, 12 w kierunku Śródmieścia, więc zwrotnic jest tam co niemiara i być może ta wymieniana nie była w najgorszym stanie.

7 kwietnia o 8:40 wykoleiła się "12" na zwrotnicy wjazdowej, blokując ruch w obydwie strony. Spowodowało to, że z pętli nie mógł wyjechać żaden tramwaj. Ustawienie wykolejonego tramwaju okazało się utrudnione (brak możliwości użycia dźwigu), więc po pół godzinie uruchomiono autobusową komunikacje zastępczą.

Przez pół godziny obserwowałem pracę ekip ZDiTM i wyglądało to tak, jakby brak było jakiegoś kierownictwa i koncepcji pracy. Dźwigiem odciągnięto jeden wagon, ale zablokował on dostęp do drugiego wykolejonego wagonu. Nie udała się próba ręcznego przepchnięcia wagonu, aby zrobić dojście dla dźwigu do drugiego wagonu. W końcu przyjechał autobus zastępczy i pojechałem do miasta.

Dzisiejsze wykolejenie tramwaju na pętli Pomorzany nie jest wydarzeniem odosobnionym, nieraz dochodzi tu miesięcznie do 6 wykolejeń (8 czerwca, 11 czerwca (dwukrotnie), 21, 25, 26
czerwca 2010 r.).

Plaga wypadków to efekt fatalnego stanu torowiska. Najwyższy czas aby pętla na Pomorzanach została poddana modernizacji, albo chociaż niezbędnemu kapitalnemu remontowi.

Wykolejony tramwaj / Fot. Andrzej SadowskiTym razem wykoleiła się "12" / Fot. Andrzej SadowskiNieudana próba przepchnięcia wagonu / Fot. Andrzej SadowskiPodjechał dźwig / Fot. Andrzej Sadowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marek Tol
  • Marek Tol
  • 03.05.2011 20:26

Dobre zdjęcie z pracownikami ZDiTM próbującymi przepchać tramwaj ręcznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

6 wykolejeń w ciągu miesiąca powinno być dostatecznym sygnałem do modernizacji pętli tramwajowej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.