Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1690 miejsce

Zdjęcia dokumentalne i reporterskie - poradnik

Jaki wybrać aparat, na jaki temat się zdecydować, jak traktować fotografowane osoby i czy brać na poważnie zakaz robienia zdjęć? Przeczytaj.

Lesbijki / Fot. Łukasz ZawadzkiTechnika - czyli sprzęt fotoreportera

Przede wszystkim do wykonania tego typu zdjęć będzie nam potrzebna lustrzanka jednoobiektywowa z automatycznym nastawianiem ostrości (autofokusem). Dostajemy to, za co płacimy; drogie aparaty są lepiej i staranniej wykonane. Warto jednak zastanowić się, czy nie wystarczy nam prostszy aparat, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mogli zainwestować nadwyżke w dodatkowe obiektywy i akcesoria. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na jedną z dużych marek. Będziemy mieli zagwarantowany duży wybór urządzeń dodatkowych; nowych oraz używanych. Na większośći zdjęć dokumentalnych widoczni są ludzie, warto wykorzystać więc obiektyw szerokokątny (najczęściej używane przez fotografów zajmujących się reportażem). Jeśli nie posiadamy takiego "szkła", używamy obiektywu standardowego, który zapewnia kąt widzenia zbliżony do oka ludzkiego.

Cyfrowy czy tradycyjny?

Przeciwnicy parady równości / Fot. Łukasz ZawadzkiJeśli chcemy jak najszybciej zobaczyć wykonane zdjęcia, powinniśmy wybrać aparat cyfrowy. Obecnie, zawodowi fotoreporterzy używają wyłącznie sprzętu cyfrowego. Tradycyjna ciemnia została zastąpiona laptopem z programem do edycji grafiki oraz połączeniem internetowym.W tym zawodzie liczy się szybkość i jakość.Średnio z jednej imprezy robię około pięciuset zdjęć. Po drobnej selekcji, zostaje średnio dwadzieścia "dobrych". Reasumując - w tej dziedzinie fotografii tradycja to przeżytek.

Popularne tamaty

Każda sfera otaczającego nas świata może stać się tematem fotografii reporterskiej. Zwykle dotyczy ludzi i relacji między nimi. Zawsze warto fotografować demonstracje i marsze ,gdyż każdy z nich może stać się wydarzeniem historycznym. Na takich "imprezach" możesz robić zdjęcia każdemu, nawet jeśli ktoś ci tego zabrania (twierdząc na przykład, że jest osobą prywatną i nie życzy sobie żeby robić mu zdjęcia). Masz jednak do tego prawo. Czy z niego skorzystasz, to już oczywiście zależy od Ciebie. Uzyskać możesz lepsze zdjęcia, ukażesz uczucia i prawdziwą naturę fotografowanego człowieka. Kluczowe elementy sukcesu to zmysł obserwacji,szybkie działanie i poczucie humoru.

Zakaz Fotografowania?

Interwencja policji - bardzo ciekawy temat dla fotoreportera / Fot. Łukasz ZawadzkiArt. 43 mówi: "Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej ˇ podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. " Mam nadzieje że już wiecie, na co się powoływać w spornych sytuacjach :-)

Daj do myślenia - o czym warto pamiętać

Dobra fotografia dokumentalna nie składa się tylko z jednego zdjęcia lecz z całej serii obrazów. Najważniejsze na początek jest wyrobienie sobie pozycji fotografa, któremu ludzie wokół mogliby zaufać.

W praktyce

Kocioł to mało powiedziane - kto jest śliniejszy ma lepsze zdjęcia / Fot. Łukasz ZawadzkiNiewielu ludzi lubi pozować do zdjęć; szczególnie, kiedy jesteś dla nich zupełnie obcy. Obiekt powinien czuć się swobodnie. Nim wyjmiemy aparat z torby, powinniśmy porozmawiać z osobą, którą chcemy fotografować. Próbuj wmieszać się w tłum i nie bądź nachalny (niestety sam czasem odbiegam od tej zasady). Zapraszaj do współpracy i sygnalizuj, że chcesz zrobić zdjęcie. Fotografia dokumentalna to sztuka niełatwa do opanowania. Musisz być bardzo wyczulony na to, co się dzieje dokoła.Pamiętaj - musisz być cierpliwy i wytrwały. Często na jedno zdjęcie musisz czekać kilka godzin, za to satysfakcja z dobrze wykonanej pracy jest bezcenna.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Z samego materiału niestety nie dowiedziałem się niczego nowego, lecz komentarze są bardzo ciekawe i pouczające.

Marto, jeśli masz chęć i jak można było się przekonać, że masz o prawie dużą wiedzę, więc może by tak stworzyć taki poradnik na konkretnych przykładach, kiedy potrzebna zgoda a kiedy nie. Mógłbym przygotować taką galerię różnych zdjęć z wydarzeń na których robiłem zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pouczające

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie czuję się dobrze w street foto ale Twój materiał jest świetny (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.07.2007 21:47

najlepszy artykul:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ nigdy na zakazy fotografowania nie patrzyłam od tej strony!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobre jasne i klarowne, poziom ogólności jak sądze zamierzony

Komentarz został ukrytyrozwiń

wiem, to mialo byc zartem, ale z rozpedu zapomnialem dac ;) usmieszek. nawet nie zauwazylem ze go nie ma. glupia sprawa. ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jordan, owszem i nawet tego nie ukrywam. Wystarczy wejść w profil :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.07.2007 18:51

++++++ ja wlasnie zaczynam z fotografia prasowa zawsze jest dobrze sie czegos nowego dowiedziec

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto: dziekuje. studiowalas prawo? taka rzeczowa odpowiedz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.