Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2197 miejsce

Zdjęcia dokumentalne i reporterskie - poradnik

Jaki wybrać aparat, na jaki temat się zdecydować, jak traktować fotografowane osoby i czy brać na poważnie zakaz robienia zdjęć? Przeczytaj.

Lesbijki / Fot. Łukasz ZawadzkiTechnika - czyli sprzęt fotoreportera

Przede wszystkim do wykonania tego typu zdjęć będzie nam potrzebna lustrzanka jednoobiektywowa z automatycznym nastawianiem ostrości (autofokusem). Dostajemy to, za co płacimy; drogie aparaty są lepiej i staranniej wykonane. Warto jednak zastanowić się, czy nie wystarczy nam prostszy aparat, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mogli zainwestować nadwyżke w dodatkowe obiektywy i akcesoria. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na jedną z dużych marek. Będziemy mieli zagwarantowany duży wybór urządzeń dodatkowych; nowych oraz używanych. Na większośći zdjęć dokumentalnych widoczni są ludzie, warto wykorzystać więc obiektyw szerokokątny (najczęściej używane przez fotografów zajmujących się reportażem). Jeśli nie posiadamy takiego "szkła", używamy obiektywu standardowego, który zapewnia kąt widzenia zbliżony do oka ludzkiego.

Cyfrowy czy tradycyjny?

Przeciwnicy parady równości / Fot. Łukasz ZawadzkiJeśli chcemy jak najszybciej zobaczyć wykonane zdjęcia, powinniśmy wybrać aparat cyfrowy. Obecnie, zawodowi fotoreporterzy używają wyłącznie sprzętu cyfrowego. Tradycyjna ciemnia została zastąpiona laptopem z programem do edycji grafiki oraz połączeniem internetowym.W tym zawodzie liczy się szybkość i jakość.Średnio z jednej imprezy robię około pięciuset zdjęć. Po drobnej selekcji, zostaje średnio dwadzieścia "dobrych". Reasumując - w tej dziedzinie fotografii tradycja to przeżytek.

Popularne tamaty

Każda sfera otaczającego nas świata może stać się tematem fotografii reporterskiej. Zwykle dotyczy ludzi i relacji między nimi. Zawsze warto fotografować demonstracje i marsze ,gdyż każdy z nich może stać się wydarzeniem historycznym. Na takich "imprezach" możesz robić zdjęcia każdemu, nawet jeśli ktoś ci tego zabrania (twierdząc na przykład, że jest osobą prywatną i nie życzy sobie żeby robić mu zdjęcia). Masz jednak do tego prawo. Czy z niego skorzystasz, to już oczywiście zależy od Ciebie. Uzyskać możesz lepsze zdjęcia, ukażesz uczucia i prawdziwą naturę fotografowanego człowieka. Kluczowe elementy sukcesu to zmysł obserwacji,szybkie działanie i poczucie humoru.

Zakaz Fotografowania?

Interwencja policji - bardzo ciekawy temat dla fotoreportera / Fot. Łukasz ZawadzkiArt. 43 mówi: "Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej ˇ podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. " Mam nadzieje że już wiecie, na co się powoływać w spornych sytuacjach :-)

Daj do myślenia - o czym warto pamiętać

Dobra fotografia dokumentalna nie składa się tylko z jednego zdjęcia lecz z całej serii obrazów. Najważniejsze na początek jest wyrobienie sobie pozycji fotografa, któremu ludzie wokół mogliby zaufać.

W praktyce

Kocioł to mało powiedziane - kto jest śliniejszy ma lepsze zdjęcia / Fot. Łukasz ZawadzkiNiewielu ludzi lubi pozować do zdjęć; szczególnie, kiedy jesteś dla nich zupełnie obcy. Obiekt powinien czuć się swobodnie. Nim wyjmiemy aparat z torby, powinniśmy porozmawiać z osobą, którą chcemy fotografować. Próbuj wmieszać się w tłum i nie bądź nachalny (niestety sam czasem odbiegam od tej zasady). Zapraszaj do współpracy i sygnalizuj, że chcesz zrobić zdjęcie. Fotografia dokumentalna to sztuka niełatwa do opanowania. Musisz być bardzo wyczulony na to, co się dzieje dokoła.Pamiętaj - musisz być cierpliwy i wytrwały. Często na jedno zdjęcie musisz czekać kilka godzin, za to satysfakcja z dobrze wykonanej pracy jest bezcenna.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Jordii, w świetle polskiego prawa rzecz wygląda tak:

Nie ma znaczenia, czy ktoś bierze udział w demonstracji, czy nie. Jeśli stanowi jedynie szczegół całości (może np. stać w tłumie gapiów, który to tłum właśnie fotografujesz), to i tak jego zgoda nie będzie konieczna.

Jeżeli natomiast fotografujesz konkretnego uczestnika demonstracji i nie jest to promujący się właśnie polityk, tylko górnik, czy pielęgniarka, to polskie prawo wymaga zgody takiej osoby. I nie ma tu znaczenia, że dany człowiek brał udział w demonstracji, ubrał się na kolorowo i wymachiwał wielkim transparentem.

Co do dzieci prominentów, nie można publikować ich wizerunków tylko dlatego, bo idą z tatusiem. Nie dotyczą ich przecież żadne z wyjątków, kiedy zgoda nie jest potrzebna.

Co ciekawsze, także sam polityk w sytuacji prywatnej z dzieckiem jest chroniony. Swoboda publikacji zdjęć osób powszechnie znanych jest bowiem ograniczona do zdjęć wykonanych w związku z pełnioną funkcją. Oczywiście polityk domagający się ograniczenia pieniędzy na szkolnictwo odprowadzający dziecko do drogiej prywatnej szkoły, to co innego. Ale nawet wtedy wizerunku samego dziecka pokazać nie można.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucky_Luck: dzieki

Komentarz został ukrytyrozwiń

jordii napisał : "jeszcze jedno bardzo wazne, choc troche z innej beczki, nie mozna robic zdjecia dzieciom bez zgody ich rodzicow. mam tu na mylsli przede wszystkim dzieci prominentow, w sytuacjach dnia codziennego (np. na zakupach, na spacerze, w drodze do szkoly etc). "

Według szeroko pojętej etyki w.w dzieci powinny mieć paski na oczach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

es_uomikim napisał : "A co do aparatu: autofocus nie jest konieczny--najwięksi fotografowie z przed ery autofocusa nie używali go i stali się najwięksi. "

To już historia :] Pozdrawiam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) zasluzony. z tym prawem do robienia zdjec, to mam jeszcze jedno pytanie. nie znam prawa w PL.

w CH jesli chodzi o zdjecia z imprez, to trzeba uwazac. jesli ktos nie jest "czescia" demonstracji (nie bierze w niej aktywnego udzialu) np. stoi i sie przyglada, to nie mozesz zrobic mu zdjecia. tymbardziej jesli sobie tego kategorycznie nie zyczy (chyba, ze pozuje, wtedy nie trzeba sie go pytac o zgode).
i jeszcze jedno bardzo wazne, choc troche z innej beczki, nie mozna robic zdjecia dzieciom bez zgody ich rodzicow. mam tu na mylsli przede wszystkim dzieci prominentow, w sytuacjach dnia codziennego (np. na zakupach, na spacerze, w drodze do szkoly etc). na zdjeciu polityk z dzieckiem, to sprawa przegrana. jak to wyglada w PL?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liczą się chęci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o prawo, to zapomniałeś wspomnieć o:

Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Rozdział 10 Art. 81.

Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli
osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem
przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,
społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz,
publiczna impreza.


A co do aparatu: autofocus nie jest konieczny--najwięksi fotografowie z przed ery autofocusa nie używali go i stali się najwięksi. Moim zdaniem ważne jest, żeby swój aparat dobrze znać, żeby się nam nim wygodnie pracowało i często żeby był wytrzymały, najlepiej też żeby był cichy ; ]


Plusa nie będzie, bo trochę za ogólnie jak dla mnie, ale dobry początek, więc może następnym razem ; )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ i poproszę o więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.07.2007 17:34

(+) Witamy w klubie, Lukaszu! :-) Dobre!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.