Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2100 miejsce

Zdjęcia dokumentalne i reporterskie - poradnik

Jaki wybrać aparat, na jaki temat się zdecydować, jak traktować fotografowane osoby i czy brać na poważnie zakaz robienia zdjęć? Przeczytaj.

Lesbijki / Fot. Łukasz ZawadzkiTechnika - czyli sprzęt fotoreportera

Przede wszystkim do wykonania tego typu zdjęć będzie nam potrzebna lustrzanka jednoobiektywowa z automatycznym nastawianiem ostrości (autofokusem). Dostajemy to, za co płacimy; drogie aparaty są lepiej i staranniej wykonane. Warto jednak zastanowić się, czy nie wystarczy nam prostszy aparat, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mogli zainwestować nadwyżke w dodatkowe obiektywy i akcesoria. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na jedną z dużych marek. Będziemy mieli zagwarantowany duży wybór urządzeń dodatkowych; nowych oraz używanych. Na większośći zdjęć dokumentalnych widoczni są ludzie, warto wykorzystać więc obiektyw szerokokątny (najczęściej używane przez fotografów zajmujących się reportażem). Jeśli nie posiadamy takiego "szkła", używamy obiektywu standardowego, który zapewnia kąt widzenia zbliżony do oka ludzkiego.

Cyfrowy czy tradycyjny?

Przeciwnicy parady równości / Fot. Łukasz ZawadzkiJeśli chcemy jak najszybciej zobaczyć wykonane zdjęcia, powinniśmy wybrać aparat cyfrowy. Obecnie, zawodowi fotoreporterzy używają wyłącznie sprzętu cyfrowego. Tradycyjna ciemnia została zastąpiona laptopem z programem do edycji grafiki oraz połączeniem internetowym.W tym zawodzie liczy się szybkość i jakość.Średnio z jednej imprezy robię około pięciuset zdjęć. Po drobnej selekcji, zostaje średnio dwadzieścia "dobrych". Reasumując - w tej dziedzinie fotografii tradycja to przeżytek.

Popularne tamaty

Każda sfera otaczającego nas świata może stać się tematem fotografii reporterskiej. Zwykle dotyczy ludzi i relacji między nimi. Zawsze warto fotografować demonstracje i marsze ,gdyż każdy z nich może stać się wydarzeniem historycznym. Na takich "imprezach" możesz robić zdjęcia każdemu, nawet jeśli ktoś ci tego zabrania (twierdząc na przykład, że jest osobą prywatną i nie życzy sobie żeby robić mu zdjęcia). Masz jednak do tego prawo. Czy z niego skorzystasz, to już oczywiście zależy od Ciebie. Uzyskać możesz lepsze zdjęcia, ukażesz uczucia i prawdziwą naturę fotografowanego człowieka. Kluczowe elementy sukcesu to zmysł obserwacji,szybkie działanie i poczucie humoru.

Zakaz Fotografowania?

Interwencja policji - bardzo ciekawy temat dla fotoreportera / Fot. Łukasz ZawadzkiArt. 43 mówi: "Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej ˇ podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. " Mam nadzieje że już wiecie, na co się powoływać w spornych sytuacjach :-)

Daj do myślenia - o czym warto pamiętać

Dobra fotografia dokumentalna nie składa się tylko z jednego zdjęcia lecz z całej serii obrazów. Najważniejsze na początek jest wyrobienie sobie pozycji fotografa, któremu ludzie wokół mogliby zaufać.

W praktyce

Kocioł to mało powiedziane - kto jest śliniejszy ma lepsze zdjęcia / Fot. Łukasz ZawadzkiNiewielu ludzi lubi pozować do zdjęć; szczególnie, kiedy jesteś dla nich zupełnie obcy. Obiekt powinien czuć się swobodnie. Nim wyjmiemy aparat z torby, powinniśmy porozmawiać z osobą, którą chcemy fotografować. Próbuj wmieszać się w tłum i nie bądź nachalny (niestety sam czasem odbiegam od tej zasady). Zapraszaj do współpracy i sygnalizuj, że chcesz zrobić zdjęcie. Fotografia dokumentalna to sztuka niełatwa do opanowania. Musisz być bardzo wyczulony na to, co się dzieje dokoła.Pamiętaj - musisz być cierpliwy i wytrwały. Często na jedno zdjęcie musisz czekać kilka godzin, za to satysfakcja z dobrze wykonanej pracy jest bezcenna.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.05.2008 13:36

niech mi ktoś odpowie proszę jeszcze na jedno pytanie. fotografuję regaty tall ships - plan ogólny, tłum, grupy osób oraz pojedyncze, charakterystyczne, ciekawe osoby. teraz pytanie:
czy za każdym razem mam do takiej osoby podchodzić i pytać się (w jej języku - sic!) czy wyraża zgodę na publikację swojego wizerunku, zaznaczając pola eksploatacji na których zdjęcie będzie użyte (jest to wymagane - podobno nie można udzielić zgody na wszystkie pola eksploatacji)
dwa: robiąc zdjęcia nie pytałem (nie spisywałem) umowy z osobami, które pojawiły się w pojedynkę na fotografii, jak mogę je odnaleźć? nasza klasa odpada, ponieważ nie znam danych osobowych to raz, dwa: nie wszyscy muszą mieć tam konta. dlatego przepisy nt. ochrony wizerunku uważam za nie do końca logiczne z punktu widzenia fotografa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2008 13:31

jordii napisał : "jeszcze jedno bardzo wazne, choc troche z innej beczki, nie mozna robic zdjecia dzieciom bez zgody ich rodzicow. mam tu na mylsli przede wszystkim dzieci prominentow, w sytuacjach dnia codziennego (np. na zakupach, na spacerze, w drodze do szkoly etc). "
odróżniajmy proszę "robienie zdjęć" komuś od publikacji takiego zdjęcia. robić zdjęcia można zawsze...gorzej z publikacją

co do materiału fotoreporterzy najczęściej wyposażeni są w jakiegoś zomma 100-300 mm a nie obiektyw szerokokątny... tak mi się przynajmniej wydaje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyda się na pewno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hehe to może mailowo jak tu się wstydzisz :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

jako dziennikarz nie mogę zdradzać swoich źródeł informacji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na tematach często spotkałem się z tego typu praktykami "starych wygów" - przez grzeczość nie podam nazwisk :] a co do Reutersa skąd masz takie info?

Komentarz został ukrytyrozwiń

oo to mnie zaskoczyłeś - słyszałem że fotografowie Reutersa mają zakaz. np. nie mogą poprosić kogoś żeby sie przesunął bo im się lepiej będzie komponować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałem jeszcze dodać że nawet PAP lub Reporter ustawiają ludzi do zdjęć i nie ma w tym nic złego :-) bo ustawić osobe tak żeby zrobić dobre zdjęcie to też jest sztuka :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już raczej dokument :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

i jeszcze jedna rzecz - czy zdjęcia pozowane to dalej reporterka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.