Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7367 miejsce

Zdjęcia dzieci ze Strefy Gazy i spektakl dyplomowy studentów wkrótce w Teatrze Studio w Warszawie

Na dwa wyjątkowe wydarzenia warto się w najbliższym czasie wybrać do warszawskiego Teatru Studio. Jednym z nich będzie wystawa zdjęć zrobionych przez dzieci w Strefie Gazy, a drugim spektakl dyplomowy studentów krakowskiej PWST.

Plakat wystawy fotograficznej. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio w WarszawieW środę, 15 października 2014 r. o godzinie 18 w Galerii Studio im. Jerzego Grzegorzewskiego odbędzie się wernisaż wystawy "Zdjęcia zrobione przez dzieci w Strefie Gazy". Powstały one w ramach autorskiego projektu "LiTut" Sany El-Azzeh-Siekierskiej. Projekt powstał w 2007 roku, gdy autorka przy wsparciu Ambasady Państwa Palestyny wysłała pierwsze aparaty fotograficzne, starając się, by dotarły do dzieci żyjących na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy. Aparaty rozdano dzieciom w wieku 7 - 14 lat i poproszono je o robienie zdjęć. Ich działanie nie było w żaden sposób ukierunkowane, miały sfotografować swoje życie. Dzieci i ich rodziny dostały informację, że zdjęcia trafią do Polski, gdzie zostaną pokazane na wystawie. W roku 2013 aparaty zostały ponownie wysłane do Strefy Gazy z transportem Polskiej Akcji Humanitarnej. Otrzymane zdjęcia Sana-El-Azzech-Siekierska umieściła na stronie internetowej. Stanowią one unikalne świadectwo życia rodzin na terenach dotkniętych wojną. O ich wyjątkowości stanowi również fakt, że punkt widzenia dzieci jest odmienny od rejestrowanego przez dziennikarzy i reporterów.

Po wernisażu wystawy, jak informuje Marta Bartkowska, kierownik Działu Public Relations i Promocji Teatru Studio, o godzinie 18.30 rozpocznie się panel dyskusyjny "Dzieci w obliczu konfliktu" oraz projekcja filmu "5 rozbitych kamer". W panelu udział wezmą: Roman Kurkiewicz,dziennikarz telewizyjny i radiowy; Aida Amer- autorka książki "Opowieści z drzewa oliwnego", Monika Korowajczyk - Sujkowska z Polskiej Akcji Humanitarnej, Dominik Wach, obserwator praw człowieka w Hebronie i Dominika Blachnicka - Ciacek – socjolożka z Uniwersytetu Londyńskiego. Moderatorem będzie Sebastian Wasilewski z TVN 24. W trakcie wydarzeń Polska Akcja Humanitarna sprzedawać będzie pocztówki ze zdjęciami dzieci. Dochód ze sprzedaży zasili konto PAH dedykowane pomocy na terenie Strefy Gazy. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada br.

Scena zbiorowa z Samobójcy Nikołaja Erdmana w reżyserii Jerzego Treli. / Fot. materiał PWST w KrakowieW następnych dniach (16 - 17 października) na Dużej Scenie Teatru Studio zaprezentują się studenci IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Pokażą oni swój spektakl dyplomowy przygotowany pod kierunkiem wybitnego aktora i pedagoga, Jerzego Treli. Sztuka "Samobójca" Nikołaja Erdmana powstała w 1928 roku i przez wiele lat była objęta zakazem cenzorskim, bowiem widziano w niej satyrę na ówczesną komunistyczną Rosję. Tekst opowiada historię Siemona Siemonowicza Podsiekalnikowa, który z braku perspektyw życiowych postanawia popełnić samobójstwo. Na plan pierwszy wysuwają się świetnie skrojone postacie: barwne, energiczne, pełne "słowiańskiej" duszy i poczucia humoru. Zmierzą się z nimi adepci sztuki aktorskiej, studenci IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST: Dominik Rybiałek, Magdalena Koleśnik, Helena Chorzelska, Bartosz Ostrowski, Charlotta Zielińska, Krzysztof Polkowski, Konrad Beta, Karol Kubasiewicz, Tomasz Chrapusta, Anna Paruszyńska, Agata Woźnicka, Małgorzata Biela, Karolina Burek, Karolina Wasilewska, Zuzanna Czerniejewska, Mateusz Bieryt, Marcin Wojciechowski i Patryk Szwichtenberg. W spektaklach, które rozpoczynać się będą o godzinie 19 usłyszymy piosenki skomponowane przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.