Facebook Google+ Twitter

Zdjęcia Janusza Rateckiego na łódzkim Fotofestiwalu 08

14 maja w Galerii Urzędu Miasta Łodzi odbył się wernisaż młodego fotografika Janusza Rateckiego. Tytuł wystawy to „17 07 – 18 08”. Artysta przedstawia zdjęcia robione w różnych zakątkach Polski na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Janusz Ratecki podczas otwarcia wystawy. / Fot. Mirosława Kasowska Praca Janusza Rateckiego. / Fot. Mirosława Kasowska Autor w swojej ulotce pisze, że jego „celem było poszukiwanie człowieka w pozornie pustych przestrzeniach”. Czy zadanie to zostało wypełnione? Choć na zdjęciach nie ma żadnych osób, to jednak są ślady ich bytowania oraz różnorodnej działalności. I w takim sensie możemy mówić o istnieniu na tych fotogramach ludzi.

Wystawione prace charakteryzują się niezwykle przemyślanymi kadrami. Wszystkie przedstawiają bardzo uporządkowane fragmenty realnie istniejących miejsc. Jednak upolowane przez artystę światło uchwyconym fragmentom rzeczywistości nadaje wiele magii.

Praca Janusza Rateckiego. / Fot. Mirosława KasowskaProwadzeni obiektywem artysty zatrzymujemy wzrok na wycinkach rzeczywistości, które kojarzą się ze zdarzeniami w których kiedyś uczestniczyliśmy. Na przedstawionych obrazach są dziwnie znajome elementy. Bo trzeba powiedzieć, że cykl ten jest bardzo polski. Mamy tu bowiem zakątki naszych obiektów użyteczności publicznej.

Jednak trudno się tu dopatrzyć symboli XXI wieku. To głównie podróż w przeszłość, bo miejsca zostały tak wybrane, że przywołują z pamięci lata 70., 80. i 90. Oko długo zatrzymuje się na szczegółach, geometrycznych motywach – kwadratach, liniach i kołach. Tym bardziej, że oszczędnie użyte kolory nie odwracają od nich uwagi.

Praca Janusza Rateckiego. / Fot. Mirosława KasowskaOstrość i charakter fotogramów nie pozostawią wątpliwości, że patrzymy na świat jak najbardziej realny. Jednak artysta ukazuje nam jego wycinki w sposób, który każe myślom szukać w nich spokojnej refleksji, zastanowienia, zatrzymania, a przede wszystkim kojącej ciszy.

Wystawa zorganizowana w ramach Programu Open wystaw towarzyszących Fotofestiwalowi 08 będzie czynna do 31 maja przy ul. Piotrkowskiej 87.
Praca Janusza Rateckiego. / Fot. Mirosława Kasowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.