Facebook Google+ Twitter

Zdjęcia Kapuścińskiego w Bibliotece Narodowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-20 20:42

Cykl fotografii Ryszarda Kapuścińskiego "Furtki" można obejrzeć w Bibliotece Narodowej. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się z udziałem wdowy po pisarzu. Cyklowi "Furtki" towarzyszy 30 zdjęć zatytułowanych "Twarze Afryki".

Fotografie z cyklu "Furtki" były dotychczas prezentowane tylko raz - 12 lat temu. Są to prace bardzo osobiste, związane z miejscem, w którym za młodu mieszkał Ryszard Kapuściński, to znaczy na terenie warszawskich Pól Mokotowskich, gdzie znajdowało się osiedle tak zwanych fińskich domków. - To tu po raz pierwszy próbował pisać wiersze i opowiadania - powiedziała Alicja Kapuścińska podczas otwarcia wystawy.
Domki rozebrano w latach siedemdziesiątych. Po 30 latach Ryszard Kapuściński ponownie zamieszkał w tej samej okolicy i wówczas, podczas nostalgicznych spacerów, powstał cykl fotografii pokazujący to, co pozostało po fińskich domkach - furtki.
Kurator wystawy Izabela Wojciechowska uważa, że zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego skłaniają do głębszej refleksji. - "Otwieram furtkę - otwieram swoją duszę. Patrzę w czyjąś twarz - chcę mu zajrzeć w duszę" - wyjaśnia Wojciechowska. Dlatego uzupełnieniem wystawy jest cykl "Twarze Afryki".
Wystawa na dziedzińcu Biblioteki Narodowej potrwa do 22 czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.