Facebook Google+ Twitter

Zdjęcia, które stały się ikonami społecznymi

Widząc fotografię bramy z napisem „Arbeit macht frei” od razu wiemy, że chodzi o II wojnę światową, co więcej – obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Kobieta w białej sukni z welonem, a wraz z nią mężczyzna w garniturze symbolizują młode małżeństwo, ślub… Szampan, północ i sztucznie ognie – Nowy Rok. To oczywiste. Warto by się jednak zastanowić, dlaczego jest to sprawa tak oczywista. Jak to się dzieje, że zdjęcie staje się ikoną?

Różne obrazy dotyczące napisu nad bramą w Auschwitz / Fot. screen z www.google.plFotografia prasowa trafia do odbiorcy zdecydowanie łatwiej niż tekst. Wystarczy na nią zerknąć, aby poznać informację. Zdjęcia są też ważną składową innych wiadomości (np. tekstów). Wzbudzają zainteresowanie szerokiego grona czytelników. Przy tym każdy na zdjęcie patrzy nieco inaczej.

Zrobić zdjęcie to żaden problem. Wystarczy do tego chwila czasu i aparat, nawet taki w telefonie komórkowym (dodajmy, że najnowsze modele mają nawet 5 megapikseli – więcej, niż niejeden aparat jako osobne urządzenie), dzięki czemu fotografię może wykonać obecnie prawie każdy. Nie każde jednak zdjęcie od razu staje się ikoną…

Ikona społeczna to pewien symbol, który u dużej części społeczeństwa, w danym państwie, kulturze, etc. wywołuje jednoznaczne skojarzenie. W Polsce biała suknia z welonem kojarzy się ze ślubem, kraszanki z Wielkanocą, a karp jedzony wieczorem i symboliczne dwanaście potraw, z Wigilią. Są takie potrawy bożonarodzeniowe, które kojarzą się ze świętami tylko w niektórych regionach naszego kraju, jak na przykład na Śląsku kapusta z grochem, żurek grzybowy, a bliżej granicy wschodniej – barszcz czerwony z uszkami. Choinka natomiast, to symbol, który kojarzy się ze świętami na całym świecie. Ikonami mogą być również postaci, jak Marilyn Monroe – symbol seksu, Adolf Hitler, którego utożsamiamy ze złem, Holocaustem i wojną czy Bob Marley, utożsamiany przez wielu z wolnością. Ikonami stają się również fotografie…

Aby zdjęcie stało się ikoną, musi nieść ze sobą określone przesłanie, oddziaływać na ludzi. Autor fotografii-ikony nie skupia się w dużej mierze na walorach artystycznych czy estetycznych. Kiedy wykonuje zdjęcie, nie ma w zamyśle stworzyć dzieła sztuki, elementy plastyczne schodzą tutaj na drugi plan. Najistotniejszym jest, ażeby w kadrze uchwycić dany moment. Moment, czyli inaczej chwilę, coś ulotnego, krótkotrwałego. Fotografia przekazuje jednocześnie wiele informacji. Powinna także przekazywać doświadczenia twórcy. Ma ukazywać obecny stan rzeczy, uświadamiać społeczeństwo (czy lokalne czy światowe), wkskazywać na problem. Jej zadaniem jest wzbudzać zainteresowanie oraz aktywność społeczną, zmieniać nastawienie ludzi w stosunku do niektórych spraw, kreować poglądy, zmuszać do działania, a nawet – w wielu przypadkach – wpływać na decyzje władz w konkretnej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wiedziałem, że ktoś to napisze... Zgadzam się jak najbardziej. Zdjęcia będą, tylko jak dostanę zgodę mailem na ich umieszczenie. Szczególnie przydałyby się zdjęcia, o których mowa w samym tekście. Się zrobi!!! :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze. Marnie? Dlaczego? Bo tekst o zdjęciach i ani jednego zdjęcia jako ilustracji z omawianych nie ma.... No naprawdę, czy myślicie, że redakcja za każdego z prawie 3 tys. autorów znajdzie zdjęcie? A screen z Googla? To oczywiście jest, ale Google indeksuje również strony na których takie zdjęcia są umieszczane nielegalnie, czytaj bez zgody autora, łamiąc prawa autorskie.
Mamy masę takich wyjaśnień, na pytanie skąd masz fotkę? No znalazłem w Googlu...
Powtarzam, Google jest wyszukiwarką, ale kto ma pewność ile z tych na tym screenie zamieszczonym przez Kajetana zostało zakupionych przez serwisy, które zindeksowała wyszukiwarka...
A zatem za tekst +, za brak zdjęć wielki -...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję:) Naprawdę bardzo mi miło:) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2008 20:52

Dobrze napisane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

i oczywiście wielki plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

i oczywiście plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny artykuł;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.