Facebook Google+ Twitter

„Zdjęcie” - debiut filmowy Krzysztofa Kieślowskiego zostanie pokazany na festiwalu Sokołowsko

Dzisiaj, w drugim dniu trwającego od wczoraj „Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski”, odbędzie się specjalny pokaz filmu dokumentalnego Krzysztofa Kieślowskiego z 1968 roku pt.”Zdjęcie”.

Krzysztof Kieślowski / Fot. Wikipedia, licencja-CC-BY-SA-3.0Film ma być także inspiracją dla uczestników konkursu, którzy w czasie trwania festiwalu mają ruszyć z aparatami w dłoni, w przestrzeń miejscowości Sokołowsko, w poszukiwaniu osób ze zdjęć wykonanych w 1972 r. w tym miejscu przez fotoreportera Stefana Figlarowicza. Tak samo jak w 1968 roku ruszył Krzysztof Kieślowski realizujący swój obraz Zdjęcie. Nie o konkursie czy też trwającym festiwalu będzie tu jednak mowa. Myślę natomiast, że dzisiaj jest dobry dzień aby wspomnieć ów film dokumentalny naszego wybitnego reżysera.

Ten trwający 30 minut dokument, a może właściwiej byłoby powiedzieć reportaż, jest pierwszym filmem nakręconym przez Kieślowskiego zaraz po skończeniu łódzkiej filmówki w 1968 r., czyli jego debiutem. Ze starym zdjęciem w dłoni, powstałym Zdjęcie / Fot. Zrzut z ekranuw dniu wyzwolenia warszawskiej Pragi przez Wojsko Polskie, a więc w 1944 roku, dwadzieścia cztery lata później rusza reżyser do kamienicy, gdzie zostało zrobione. Przedstawia ono dwóch roześmianych chłopców w wojskowych czapkach na głowie i z karabinami w rękach. Kieślowski z mikrofonem w dłoni, z kamerzystą za plecami, rozpoczyna długie przepytywanie osób tam zamieszkałych. Chce wiedzieć, czy ktoś pamięta tę sceną, a szczególnie samych chłopców. Wiele osób nie pamięta nic (a może nie chce powiedzieć), jednak są tacy, co rozpoznają innych w tle fotografii, jednak samych dzieci nie mogą sobie przypomnieć. „Pamiętam ten dzień, wyszliśmy wszyscy z suteryny jak przyszło nasze wojsko, płakałam ze szczęścia” – mówi jedna z kobiet. Ktoś jednak rzuca wreszcie nazwisko, bracia Janczewscy. Tym tropem rusza reżyser. Odwiedza różne miejsca, w tym także urzędy meldunkowe.

Wreszcie znajduje bohaterów zdjęcia. Jednego zaskakuje, filmując go zaraz po wejściu do swojego mieszkania, gdzie czeka już na niego rozmawiając z jego żoną, brata natomiast odwiedza w miejscu pracy. Oczywiście pamiętają to zdjęcie, jego kopiaCzołówka filmu / Fot. Zrzut z ekranu znajduje się w zbiorach rodzinnych, bowiem żołnierz je robiący dał im wtedy odbitkę na pamiątkę. Są wspomnienia dorosłych już mężczyzn i emocje towarzyszące tym wspomnieniom. Obydwaj zaskoczeni, nieufni. Oni nie wiedzą w jakim celu są poszukiwani i filmowani przez telewizję, w jakim celu pokazywana jest im ta fotografia, a przede wszystkim jakie są intencje osoby ich przepytującej, czyli Kieślowskiego. Oglądając ten dokument zawsze trzeba mieć na uwadze czasy w jakich powstawał. No i samo zdjęcie. Dwóch kilkuletnich chłopców z karabinami zawieszonymi na szyi.

Strona internetowa Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Chcesz obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji, ale nie wiesz, co jest emitowane? Sprawdź aktualny program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.