Facebook Google+ Twitter

Zdjęcie tygodnia. Która fotografia była najlepsza?

Wybieramy zdjęcie tygodnia. Na wasze głosy czekamy do południa w czwartek.

1 z 10 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Fot. Artur Szczepański
Fot. Artur Szczepański

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

M.Surowiec

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak dla wyjaśnienia ...komentuję jako zalogowana- więc mój wpis jest tylko z 29.08.2012 13:50

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
 • ewa
 • 30.08.2012 20:12

@gra K dziękuje za zrozumienie tematu oraz obszerny opis dotyczący zdjęcia skadrowanego. Myślę,że redakcja weźmie pod uwagę opisane przeze mnie i przez Panią opinie rozdzielając konkurs fotograficzny na zdjęcia amatorskie i zdjęcia poddane obróbce komputerowej . Myślę , ze wiele osób z powodzeniem przystąpi do takich konkursów. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.08.2012 12:49

Dodam jeszcze, że obróbka cyfrowa, to temat odrębny i faktycznie nie powinno się mieszać zdjęć naturalnych ze zdjęciami poddanymi daleko posuniętej obróbce cyfrowej, jak: retusz, wycinanie przeszkadzających fragmentów, wklejanie nowych fragmentów, zmiana barw, obracanie, przerzucanie, mapowanie, naprawianie fragmentów itp.
Nie każdy fotoamator posiada program graficzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.08.2012 12:33

@Ewo, bez urazy, ale akuratnie KADROWANIE jest podstawą DOBRZE SKOMPONOWANEGO obrazu nie tylko fotograficznego. Dobre kadrowanie obowiązuje już na poziomie tworzenia (rysowania, malowania czy fotografowania). Nie można sobie pstrykać ot, jak leci, tylko trzeba przyjrzeć się (fotograf przez wizjer, malarz buduje sobie z palców ramki, przez które spogląda na obiekt, który chce namalować), a więc przyjrzeć się, co będzie widoczne i ewentualnie przemieścić, by potem nie poprawiać.
Owo przemieszczenie się w lewo bądź w prawo, w przód bądź w tył, również jest kadrowaniem.

Każda pozycja poświęcona tworzeniu obrazów (a zatem również robieniu dobrych zdjęć) wymieni dobrą kompozycję jako klucz do udanego zdjęcia. A takiej nie można uzyskać bez kadrowania!
Czyli:
-temat główny nie zawsze ustawiać centralnie,
-zachować regułę mocnych punktów,
-pamiętać o równowadze,
-posiłkować się liniami prowadzącymi oko do głównego tematu,
-zastanowić się który układ będzie korzystniejszy: pionowy czy poziomy?
Itp., etc.

Każdy fachowiec powie najogólniej: kadruj uważnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
 • Ewa
 • 30.08.2012 09:55

@Rafał Gdak, jeśli mogę dodać swoja uwagę to , oby nie było tak jak ostatnio w jednym z konkursów, wybrano zdjęcie P.Piotra May, które ze zdjęcia oryginalnego zostało przerobione komputerowo i wygrało. Należałoby podzielić te zdjęcia na dwie grupy niech rywalizują osoby ze zdjęciami amatorskimi oraz po po obróbce komputerowej,kadrowaniu.

Uważam ,ze to będzie uczciwy konkurs.

Nie każdy ma profesjonalny sprzęt fotograficzny ,ale to co przedstawia na fotografii jest bardziej interesujące niż jej ulepszanie, kadrowanie. Należy zwrócić uwagę na opis takiego zdjęcia by nas jeszcze bardziej zainteresowało .

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.08.2012 09:04

@fotka, wydaje mi się, że nie chodzi o to, czy zdjęcie jest obrobione, czy nie - obrobienie to nie grzech, swoje zdjęcia obrabiali też klasycy fotografii (nawet retuszowali, sic!) - tylko jak zdjęcie przemawia do odbiorcy i czy w ogóle przemawia.
Zauważ, że są zdjęcia wzorcowo wyprowadzone, ale sztywne, bez duszy, martwe. A są też wrzucone wprost z aparatu fotograficznego i stają się zdjęciem miesiąca, choć wykonano je tylko i zaledwie kompaktem. Dlaczego? A no dlatego, że swoją wymową (a nie brakiem obróbki) porywają każdego, kto je zobaczy.

Nie mniej uważam, że burza nad Bałtykiem została nieładnie zlekceważona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swego czasu oddaliśmy wybór zdjęć startujących w tym plebiscycie autorom, by zdemokratyzować tę zabawę. Niestety żadna edycja skonstruowana w ten sposób się nie odbyła, dlatego wróciliśmy do zasady, że to redakcja wybiera zdjęcia. Jak wygląda ich dobór? Przeglądane są galerie z minionego tygodnia. Co jest brane pod uwagę: o ile to możliwe poprawność na poziomie kadru, oświetlenia, ostrości itp. W fotografii obowiązują, jak w każdej sztuce pewne reguły i to one w moim odczuciu są pierwszoplanowe. Nie twierdzę, że zawsze się to udaje. Nie podochodzimy też do zdjęć na zasadzie "linijki" wybierając lub raczej starając się wybierać poprawne "odtąd dotąd". Oczywiście nasz wybór BĘDZIE rodził kontrowersje, ale jak już wspomniałem próbowaliśmy oddać pałeczkę autorom, nie było jednak zainteresowania. Wcale nie trzeba być profesjonalistą (a taki zarzut się czasem pojawia), by zrobić dobre technicznie zdjęcie. Ten plebiscyt doskonale to pokazuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fotka
 • fotka
 • 30.08.2012 08:08

@ Andrzej Chorążewicz nie biorą udział dobre fotografie dlatego ,ze redakcja wybiera te fotografie przerobione komputerowo, poddane obróbce. Pytanie jakie szanse w konkursie mają focie takie zwykłe nieprofesjonalne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztof Gulbinowicz za prawdziwie dziennikarską robotę i zdjęcie bardzo dużo mówiące

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.