Facebook Google+ Twitter

Zdobyć Koronę Ziemi

Będąc choćby przejazdem u podnóża beskidzkiej królowej nie można ominąć Centrum Górskiego Korona Ziemi znajdującego się w Zawoi. Dla tych którzy kochają góry i noszą je w sercu i dla tych którzy dopiero poznają smak górskich wypraw.

 / Fot. A.K.Centrum Górskie Korona Ziemi powstało stosunkowo niedawno, a już staje się jednym z obowiązkowych punktów każdej wyprawy. To jedyne miejsce w Polsce, w którym tak szeroko i ciekawie dowiemy się jak zdobywano najwyższe szczyty górskie na świecie. Głównym założeniem Centrum było stworzenie miejsca, w którym zostaną zgromadzone eksponaty związane z ekspedycjami górskimi zorganizowane przez polskich alpinistów i himalaistów, a także miejsce ich upamiętnienia.
Centrum Górskie Korona Ziemi zostało usytuowane u podnóża Babiej Góry w Zawoi. Z zewnątrz niepozorne budynki wykonane w nowoczesnym stylu, świetnie komponujące się z otaczającą przyrodą. Wnętrze natomiast, to prawdziwy raj dla miłośników górskich wypraw. Przestrzenne nowoczesne sale, w których znajdują się pamiątki z polskich wypraw górskich, kino, sala makietowa, gdzie zgromadzono modele najwyższych gór świata, na ścianach zaś zdjęcia i portrety słynnych wspinaczy. W Centrum możemy dowiedzieć się m. in. jak wyglądał strój wspinaczy w latach 30 i jak zmieniał się on przez kolejne dekady, aż do współczesności, co zabierali ze sobą wspinacze na wyprawy. W sali tej zgromadzono liczne eksponaty z różnych polskich wypraw. W centrum spotkamy takie postacie jak Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Andrzej Zawada, Maciej Berbeka, Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz i wielu innych. W sali makietowej możemy poznać modele poszczególnych gór wchodzących w skład Korony Ziemi, drogi, którymi podążają wspinacze, aby zdobyć szczyty. Największa makieta ma rozpiętość niemal 3 m i mierzy prawie 3 m wysokości. Makiety dokładnie odwzorowują charakterystykę i wysokość poszczególnych szczytów. W kinie zaś zobaczymy pasjonujące filmy z wypraw górskich m.in. Jerzego Kukuczki, czy Martyny Wojciechowskiej. Zwiedzać można indywidualnie, wtedy dodatkowo otrzymujemy specjalne tablety, na których zawarto informację o znajdujących się w Centrum eksponatach lub z wykwalifikowanym przewodnikiem, który przybliży nam historię polskiego wspinania. Mamy również miejsce poświęcone górskim sportom ekstremalnym. Na specjalnych ekranach możemy obejrzeć także zdjęcia z wypraw. Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę czeka gra multimedialna związana również z tematyką górską 100 pytań w 30 minut pozwalające na sprawdzenie swojej wiedzy z zakresu geografii, a także logicznego myślenia i planowania. W grze to my stajemy przed decyzjami, co zabrać ze sobą na wyprawę i jak się do niej przygotować.
Wychodząc ze zwiedzania można skorzystać również z części restauracyjnej, w której napijemy się pysznej kawy, a także zjemy coś na słodko. Główną atrakcją menu są dania nawiązujące do potraw związanych z kuchnią i wyglądem szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi. Nie brakuje również akcentów regionalnych.
Całości dopełnia niezwykła obsługa, wykwalifikowani przewodnicy, ale przede wszystkim otwarci ludzie, którzy chętnie dzielą się wiedzą na temat gór, samego Centrum, historii wypraw górskich - ludzi którzy oddali temu miejscu swoje serce. Jak sami podkreślają to tylko początek. W przyszłości w Centrum Górskim ma powstać m.in. obserwatorium gwiazd usytuowane na dachu budynku, a także wiele innych atrakcji. Z pewnością jest to miejsce do którego powinno się wracać, wszak polskie taternictwo, alpinizm i himalaizm, to także nasze dziedzictwo i nasza wybitna historia.
 / Fot. A.K.  / Fot. A.K.  / Fot. A.K.  / Fot. A.K.  / Fot. A.K.  / Fot. A.K.  / Fot. A.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.