42056 miejsce

Zdobyła Puchar Serbii, zdobędzie i CEV?

Crvena Zvezda Beograd w niedzielę, wygrywając 3:0 z Vizurą Zemun, zdobyła puchar Serbii. Dzisiaj rozegra mecz Challange Round Pucharu CEV, gdzie występują także polskie drużyny.

Czerwono-białe ze swoim czternastym Pucharem Serbii. / Fot. www.ossrb.org - Odbojkaski Savez SrbijeZdobyty w niedzielę puchar Serbii jest 14. pucharem Crveny Zvezdy. Drużyna z Belgradu stawiana była w roli faworyta i patrząc na osiągnięcia ligowe, trudno się temu dziwić, ponieważ Zvezda jest pierwsza w tabeli i nie przegrywała żadnego meczu od ok. 50 spotkań. W tym sezonie, prawdopodobnie oprócz Pucharu, zdobędzie także swoje 25 Mistrzostwo Serbii.

Niedzielny mecz przebiegał zgodnie ze schematem. Lepiej rozpoczęła go Vizura, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej 8:4, a to za sprawą błędów własnych Zvezdy, która później poprawiła swoją grę i doprowadziła do remisu 9:9, a potem stopniowo powiększała przewagę. Drużyna Vizury próbowała jeszcze wyrównać wynik (14:15), ale czerwono-białe nie dały sobie wyrwać tego seta i odjechały rywalkom, wygrywając 25:20. W drugim secie wszystko przebiegało bez zakłóceń. Zvezda szybko wyszła na prowadzenie, którego nie oddała do samego końca (15:25). Podobnie jak w premierowej odsłonie, Zvezda na początku ostatniej partii przegrywała paroma punktami, ale szybko doprowadziła do remisu (6:6). Mecz toczył się wyrównanie do wyniku 10:10, po czym Zvezda wzięła sprawę w swoje ręce i punktowała po akcjach własnych i błędach rywalek. Vizura próbowała jeszcze pod koniec seta zmniejszyć wynik, pomogły jej w tym błędy zawodniczek czerwono-białych (21:23), jednak to nie wystarczyło, by wydrzeć z rąk Zvezdy 14. Puchar Serbii, która wygrała całe spotkanie 3:0 (20:25, 15:25, 21:25).

Crvena Zvezda do niedawna występowała także w Lidze Mistrzyń, ale nie wyszła z grupy do dalszych faz rozgrywek. Tegoroczna formuła pucharów europejskich przydziela drużyny spadkowe z Ligi Mistrzyń do pucharu CEV. W Challange Round wezmą udział także zespoły z polski - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza, który we wcześniejszych etapach bez problemów pokonał zespół z czeskiego Brna, rumuńską Tomis Konstantę i hiszpańską Minorkę. Drugim zespołem jest Organika Budowlani Łódź (jako spadek z LM). Oprócz nich o awans do półfinału walczyć będą ASPTT Mulhouse (Francja), Norda Foppapedretti Bergamo (Włochy), Dinamo Krasnodar (Rosja), Post Schwechat (Austria),
Chateau d'Ax Urbino (Włochy).

Crvena Zvezda zmierzy się z zespołem z Austrii - Schwechat. Jeśli wygra dwumecz jej przeciwnikiem będzie zwycięzca spotkania Urbino-Łódź. Natomiast Dąbrowa Górnicza jeśli wygra z Miluzą, z którą wygrała w zeszłorocznej Lidze Mistrzyń, w następnej rundzie zmierzy się ze albo z włoskim Bergamo, albo z rosyjskim Krasnodarem.

Drużyna Crveny Zvezdy Beograd / Fot. www.ossrb.org - Odbojkaski Savez SrbijeCelem serbskiego klubu jest finał rozgrywek, ponieważ chce on powtórzyć, a najlepiej - poprawić, sukces z zeszłego roku, gdzie zajęły drugie , a w 2008 - trzecie miejsce. Czym im się to uda, trudno powiedzieć. Wszystko zweryfikuje czas, a dzisiaj o 20 rozpoczną się pierwsze mecze. W tym też te polskich drużyn.