Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24327 miejsce

Zdobywając Koronę Gór Polski. Czupel - 933 m n.p.m.

Korona Gór Polski to 28 szczytów uznanych pasm górskich w naszym kraju. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel.

Czernichów. Krzyż przy kościele całkiem współczesnej architektury. Jest ogromny i widoczny z daleka. / Fot. R.GrzeszczykRuszyliśmy od kościoła w Czernichowie położonego nad brzegiem Soły. Jest widoczny zaraz na początku wsi (jadąc od strony zapory spiętrzającej wody Wspinamy się nad Czernichów, skąd już możemy podziwiać uroki górskiego krajobrazu. Właśnie była pora sianokosów. / Fot. R.GrzeszczykJeziora Żywieckiego) ale nie przy samej głównej drodze, lecz około 200 albo i 300 metrów powyżej. Trochę trzeba się rozglądać, by dostrzec krzyż kościoła wzniesionego we współczesnej manierze.

Po stronie północno-wschodniej przez las przeziera widok na przełomy Soły a w dali zapora w Porąbce. / Fot. R.GrzeszczykSzlak wiedzie w górę polami. Warto co jakiś Góra Żar / Fot. R.Grzeszczykczas się zatrzymać i spojrzeć za siebie. Poniżej rozpościera się bowiem wspaniała panorama doliny Soły, widoczny jest zbiornik w Porąbce i Góra Żar ze zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej na szczycie.

Po drugiej stronie rzeki widzimy Górę Żar ze sztucznym zbiornikiem na szczycie. / Fot. R.GrzeszczykPonoć pod betonowym dnem zbiornika znajdowało się jeden z licznych punktów dowodzenia wojsk Układu Warszawskiego. Później wchodzimy w las mieszany przechodzący w Niewielki, słabo widoczny kopczyk z kamieni na szczycie Suchego Wierchu. / Fot. R.GrzeszczykKopiec kamieni na Rogaczu / Fot. R.Grzeszczykniemal litą buczynę. Po drodze mijamy Suchy Wierch ze skromnym stosem kamieni znaczącym szczyt. Dalej, kilkanaście metrów powyżej właściwego szlaku góruje Rogacz - tu pryzma kamieni jest już znacząca.

Doszliśmy do przełęczy i rozwidlenia szlaków. Stąd już blisko na szczyt Czupela. Zniszczony przez wichury i okiść las bukowy pozwolił nam obejrzeć szerokie Widok na Jezioro Żywieckie / Fot. R.Grzeszczykpanoramy, najpierw w stronę Jeziora Żywieckiego, a potem w kierunku przełomu Soły, Góry Żar i zapory w Porąbce.

O trudzie przedwojennej budowy pisał Panorama ze zbocza Czupela na Górę Żar / Fot. R.Grzeszczykprzed wojną Ksawery Pruszyński. Wierzchołek Czupela / Fot. R.GrzeszczykNowy las pozwoli jeszcze delektować się pięknymi widokami od Stos kamieni na szczycie Czupela / Fot. R.Grzeszczyktrzech do pięciu lat. Po tym czasie Czupel wróci do pierwotnej postaci zarośniętego szczytu. Choć można mieć nadzieję, że leśnicy z Andrychowa pozostawią turystom wizury widokowe, jak to się spotyka w innych okolicach. Na szczycie Czupela, najwyższej góry Beskidu Małego możemy Widoki z Czupela / Fot. R.Grzeszczykodetchnąć na ławeczkach, ustawionych przy znaczącym kopcu kamieni.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.