Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6689 miejsce

Zdobywając Koronę Gór Polski. Lubomir - 904 m n.p.m.

Korona Gór Polski to 28 szczytów uznanych pasm górskich w naszym kraju. Najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego, kiedyś zwanego Beskidem Średnim, jest Lubomir.

Od Przełęczy Jaworzyca szlak czerwony prowadzi drogą asfaltową do zabudowań jednego z licznych przysiółków Węglówki. / Fot. R.GrzeszczykNa szczycie tej góry postawiono parę lat temu obserwatorium. Nosi imię profesora Tadeusza Banachiewicza. Obserwatorium było tu już przed wojną. Należało do Uniwersytetu Jagielońskiego. Znad ostatnich domostw Węglówki oglądamy krajobraz na okolicę / Fot. R.GrzeszczykNiemcy zniszczyli je w 1944 roku.

Szlak czerwony, którym podążamy, jest dobrze widoczny już od Przełęczy Jaworzyca. Większa jego część jest połączona ze ścieżką edukacyjną poświęconą astronomii, historii Korzystając z braku lasu podziwiamy coraz odleglejsze widoki. / Fot. R.Grzeszczykastronomii i dziejami obserwatorium Droga serpentynami prowadzi coraz wyżej, odsłaniając co chwilę nowe perspektywy. / Fot. R.Grzeszczykna Łysinie - bo tak zwała się pierwotnie góra.

Mamy możliwość podziwiać widoki na różne strony świata. / Fot. R.GrzeszczykPoczątkowo idzie się lasem, by dojść do ostatnich zabudowań Węglówki. Ponad nimi rozpościera się wspaniała panorama na Beskidy. W oddali widać charakterystyczny kształt stożka Babiej Góry. Pogoda nie pozwoliła zobaczyć Przy kolejnych przystankach ścieżki edukacyjnej możemy odpocząć. / Fot. R.GrzeszczykTatr. Później, jedynym urozmaiceniem wędrówki na szczyt Jedna z tablic objaśniająca sekrety astronomii. / Fot. R.Grzeszczyknajwyższej góry Beskidu Makowskiego, są przystanki ścieżki W luce między drzewami odnajdujemy kolejne, dalekie horyzonty. / Fot. R.Grzeszczykedukacyjnej. Znajdujące się przy nich drewniane ławy pozwalają na odpoczynek.

Na szczycie zobaczymy nowy budynek obserwatorium astronomicznego, będącego własnością Gminy Wiśniowa. W herbie gminy Za zakrętem dostrzegamy jasną budowlę. To obserwatorium astronomiczne na szczycie Lubomira. / Fot. R.Grzeszczykznajdziemy Obok resztki przedwojennej stacji badawczej. / Fot. R.Grzeszczykdwie komety, odkryte przed wojną w miejscowym obserwatorium.
Na wierzchołku dostrzeżemy też szczątki przedwojennego, Obserwatorium astronomiczne imienia profesora Tadeusza Banachiewicza oddane użyteczności publicznej w 2007 roku. Szkoda, że w rzeczywistości rzadko można zajrzeć do jego wnętrz. / Fot. R.Grzeszczykbardzo skromnego,kompleksu badawczego, powstałego przy wydatnej pomocy księcia Kazimierza Lubomirskiego. Szczyt i przyległości przekazał na rzecz stacji badawczej UJ w latach 20. XX wieku. W podzięce zmieniono wtedy nazwę góry i tak uhonorowano magnata. Sam szczyt jest zarośnięty lasem.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.