Facebook Google+ Twitter

Zdobywając Koronę Gór Polski. Mogielica - 1171 m.n.p.m.

Korona Gór Polski to 28 szczytów uznanych pasm górskich w naszym kraju. Mogielica jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego.

Przełęcz Marszałka Rydza-Śmigłego, początek wędrówki. / Fot. R.GrzeszczykPasmo Beskidu Wyspowego jest mocno rozciągnięte. Gdy się patrzy na mapę, nie widać w zlepku gór rozłożonych między Orawą i Beskidem Widok na ostatnie zabudowania przysiółka Sarysz. / Fot. R.GrzeszczykMakowskim na zachodzie a Kotliną Sądecką i Pogórzem Ciężkowickim na wschodzie zarysu jednolitego pasma. Ale geografowie uważają inaczej.

Droga z Sarysza w kierunku szczytu. / Fot. R.GrzeszczykDroga leśna i szlak na szczyt. / Fot. R.GrzeszczykMogielica jest położona w skrajnie zachodniej części tego pasma. Na mapie znajdziemy ją na linii łączącej Limanową z Rabką.

Kamienisty fragment szlaku. / Fot. R.GrzeszczykKilka lat temu burza zmusiła nas do rejterady w połowie drogi. Również w tym roku towarzyszyła nam w wędrówce nieciekawa pogoda. Nie mogliśmy liczyć na szerokie widoki. Zdecydowaliśmy się na podejście od Polana pod szczytem z kwitnącymi łanami goryczki trojeściowej. / Fot. R.Grzeszczykstrony Przełączy Marszałka Rydza-Śmigłego. Kierując się na wschód zielonym szlakiem, przeszliśmy przez niewielki lasek, by dotrzeć do ostatnich zabudowań wsi Chyszówki - przysiółka o nazwie Sarysz.

Z pośród drzew i chmury wyłania się wieża widokowa. / Fot. R.GrzeszczykPotem minęliśmy należące doń łąki i pastwiska. Spojrzeliśmy za siebie podziwiając jeszcze jako-tako widoczną panoramą na przełęcz i szczyty z przeciwnej strony: Łopień (951) i Wiśnię (949).

Na szczycie / Fot. R.GrzeszczykPóźniej wędrowaliśmy już tylko lasem, w gęstniejącej wraz z wysokością chmurze, by na chwilkę odpocząć na podszczytowej hali. Stąd czekało nas, dość strome miejscami, podejście po mokrej, śliskiej kamienistej ścieżce na Mogielicę.

Na szczycie przywitało nas siedem krzyży i dwie kapliczki. Od niedawna stoi tu Widok z wieży na jej podstawę. / Fot. R.Grzeszczykteż drewniana wieża widokowa zaopatrzona w... osobny krzyż.
Tym razem wieża widokowa nie zaprezentowała żadnych szerszych widoków. Tylko wierzchołki najbliższych drzew. / Fot. R.GrzeszczykPiękne widoki z wieży mogliśmy dostrzec jedynie oczyma wyobraźni.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesujący reportaż !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ekstra! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.