Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13338 miejsce

Zdobywając Koronę Gór Polski. Skrzyczne - 1257 m n.p.m.

Korona Gór Polski to 28 szczytów uznanych pasm górskich w naszym kraju. Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne, o 7 metrów wyższe od Baraniej Góry.

Dolna stacja kolejki krzesełkowej w Szczyrku / Fot. R.GrzeszczykPogoda w Szczyrku, skąd wybraliśmy się na szczyt, była płacząca.
Szlakiem niebieskim, mającym mieć początek nieopodal stacji początkowej wyciągu krzesełkowego, mieliśmy się wspiąć na najwyższy szczyt Beskidu Widok z górnej parti Polany Śliwiackiej / Fot. R.GrzeszczykŚląskiego, zaliczanego do Korony Gór Polana Jaworzyny i stacja przesiadkowa kolejki linowej na szczyt / Fot. R.GrzeszczykPolski.

Co prawda szlaku nie zauważyliśmy, ale nie przeszkodziło to naszej determinacji. Uparcie parliśmy w górę i dopiero gdzieś w okolicy Polany Śliwiackiej znaleźliśmy niebieski pasek. Rozległa panorama na Szczyrk i pobliskie wzgórza była słabo Widok ze szczytu Skrzycznego na górną stację kolejki linowej / Fot. R.Grzeszczykwidoczna w rzadkich przebłyskach słońca.

Powyżej stacji przesiadkowej wyciągu, położonej na Hali Jaworzyny, aura się ustabilizowała. Z początku lekkie mżenie przeszło w równą, góralską siklawicę.
W schronisku / Fot. R.GrzeszczykWiedząc, że na szczycie znajdziemy schronisko, Końcowa stacja kolejki w lepszych warunkach pogodowych / Fot. R.Grzeszczykbrnęliśmy w chmurze w górę.

Schronisko było pełne zmoczonych wędrowców. Poczuliśmy wagę słowa schronisko Zajście z Skrzycznego i otwarta panorama na okolicę / Fot. R.Grzeszczyki znaczenie skromnej chudoby gdzieś wysoko, w górach.
Po godzinie deszcz zelżał, więc ciężsi o grzane piwo z sokiem malinowym i korzeniami zeszliśmy w spokoju na dół.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Po grzańcu zrobiło się ciepło nie tylko na duszy :). Trochę przejaśniało a po drodze widoczność była niemal pełna. Dosłownie "pod stopami" wiatr przepędzał resztki kłębiastych chmur.
Wejście nie jest specjalnie uciążliwe i długie. Można tego dokonać w 2 - 3 godziny, specjalnie się nie trudząc. Ale jeszcze trzydzieści lat temu można było to zrobić do drugiego śniadania :)
Ze Skrzycznego - już bardzo prosta droga na Baranią Górę. Niestety pogoda nie sprzyjała temu przedsięwzięciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ekstra! A ile czasu zajęło wejście?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urzekające widoki! Te zasnute mgłą, dymiące góry robią wrażenie.
A po grzańcu i pogoda nie straszna :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.