Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdobywając Koronę Gór Polski. Turbacz - 1310 m n.p.m.

Robert Grzeszczyk
Niebieski szlak na Turbacz od strony Koninek jest oznaczony bardzo czytelnie.
Niebieski szlak na Turbacz od strony Koninek jest oznaczony bardzo czytelnie. R.Grzeszczyk
Korona Gór Polski to 28 szczytów uznanych pasm górskich w naszym kraju. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców. Rozpoczęliśmy wędrówkę niebieskim szlakiem w Koninkach.

Dawno, dawno temu zdarzyło mi się wspinać na szczyt, na krechę, doliną potoku, od Leśniczówki Potasznia.

Tym razem ruszyliśmy z położonych w pobliżu Potaszni, Koninek. Początkowy spacer wzdłuż potoku Turbacz skończył się szybko. Rozpoczęło się dość strome podejście przez las. Szlak jest wyjątkowo dobrze oznakowany staraniem Gorczańskiego Parku Narodowego. Minęliśmy kilka niewielkich polanek by pod koniec dotrzeć na rozległą Polanę Turbacz.

Na hali stoi szałasowy ołtarz wraz z kamieniem poświęconym Karolowi Wojtyle. Stąd już tylko niecałe pół godziny do schroniska pod szczytem.
Taras przed schroniskiem to wspaniały punkt widokowy na Tatry. Szkoda, że nie ma tu panoramy opisującej tatrzańskie szczyty. Po chwili wytchnienia wspinamy się dalej na sam szczyt.
Po drodze oglądamy typowy dla parków narodowych martwy las. Zamierające i nie chronione lasy Gorczańskiego Parku Narodowego od dziesiątków lat niosą zarazę szkodliwych organizmów na państwowe i prywatne zasoby leśne, nie tylko pozostałej części Gorców lecz nawet odległych regionów Podhala, Spiszu, Orawy, Małopolski i Śląska.
By nie wracać tą samą drogą wybraliśmy szlak czerwony na Obidowiec, skąd zielonym szlakiem przez Suhorę, Tobołów i Tobołczyk zeszliśmy do Koninek. Tuż przy czerwonym szlaku znajduje się miejsce katastrofy lotniczej. Schodząc już z Obidowca, na szczycie Suhory (1000 m npm), mogliśmy podziwiać obserwatorium astronomiczne, należące do krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Na położonej niżej polanie minęliśmy jeszcze końcową stacje wyciągu krzesełkowego z Koninek.
Wyjeżdżając już Koninek przystanęliśmy na chwilę w Niedźwiedziu. Przy samej drodze zauważyliśmy zabudowania po majątku Wodzickich - a przy murze granicznym, martwy już, ogromny kikut pnia brzostu (wiązu górskiego), któremu nadano imię Władysława Łokietka. Dziś za murem znajduje się siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego. W tej okolicy będą w przyszłości dobywane mineralne wody termalne, co może zdecydować o kierunku rozwoju całej okolicy. Podobne wody znajdziemy w pobliskiej Rabce.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdobywając Koronę Gór Polski. Turbacz - 1310 m n.p.m. - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto